Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hindistan, Bimal Jalan Komitesi’nin 1,8 Trilyon Rupilik İhtiyat Akçesi Önerisini Onayladı!

Hindistan Merkez Bankası (RBI), kendilerine önerilen 1 trilyon 760,5 milyar rupi tutarındaki ihtiyat akçesinin devlet bütçesine katılmasına onay verdi.
Hindistan, Bimal Jalan Komitesi’nin 1,8 Trilyon Rupilik İhtiyat Akçesi Önerisini Onayladı!
HABER GİRİŞ

Ekonomik büyümesini hızlandırmayı amaçlayan Hindistan Merkez Bankası (RBI), bu kapsamda geçtiğimiz günlerde 35 baz puanlık faiz indirimi uygulamıştı. Ülkenin ekonomisi son 5 yıl içindeki en yavaş büyümesini kaydederken, RBI söz konusu indirimle repo oranını %5.40’a çekti. Bunun yanında ters repo oranı ise %5.15’e geriledi.

Hindistan ekonomisinin incelenmesi amacıyla oluşturulan Bimal Jalan Komitesi önerisi kapsamında 1 trilyon 760,5 milyar rupi tutarında olup yaklaşık 24,5 milyar dolara karşılık gelen ihtiyat akçesinin devlet bütçesine katılıp katılmayacağı merak ediliyordu.

RBI’nın resmi internet sitesinden yaptığı açıklamadan edinilen bilgiye göre, söz konusu bütçenin devlet bünyesine katılmasına bugün onay verildi.

Söz Konusu Bütçenin Devlete Katılmasına Onay VerildiKabul edilen 1 trilyon 760,5 milyar rupi tutarındaki bütçe kamuya aktarılırken, RBI ve ülke hükümeti istişare halinde bulunuyor. Yapılan açıklamada Hindistan’ın şu durumdaki Ekonomik Sermaye Çervesi’nin incelenmesi amacıyla Bimal Jalan Komitesi’nce böyle bir öneri geliştirildiği bildirildi.

Söz konusu komite tarafından sunulan önerilerin merkez bankalarının esneklik konusundaki payının önemi, ülkeler arasındaki uygulamalar, kanunsal karşılıklar ve RBI’nın yetkilerinin bilanço ile riskler üzerine etkisiyle alakalı olduğuna açıklamada yer verildi.

Komitenin RBI’nın parasal, finansal ve dış istikrara yönelik temel bir dayanak noktası oluşturması amacıyla önerilerini sunduğu öğrenildi.

Komite Önerilerini SunduBu sebeple RBI’nın direncinin devlet politikası hedefleriyle uyum sağlaması ve tıpkı dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden birinin merkez bankasından beklendiği gibi, benzer merkez bankalarının seviyelerinin üstünde tutulması gerektiğine açıklamada ayrıca yer verildi.

GCM Yatırım Banner

Açıklamalar sürerken, söz konusu komitenin bir ihtiyat akçesi dağıtım politikası önerdiğinin altı çizildi. Ardından, öz sermayenin ihtiyacı aşması durumunda tüm net gelirin devlet bütçesine aktarılabileceği belirtildi. Buna karşın öz sermaye tutarı ihtiyaç duyulandan az ise risk karşılığı ayrılarak sadece geriye kalan net gelirin devlet bütçesine aktarılabileceği ifade edildi.

Tüm bunlarla birlikte 2019 yılında devlet bütçesine aktarılan temettü miktarının geçtiğimiz yılda sağlanan 680 milyar rupinin iki katından fazla olduğu tespit edildi. Ayrıca RBI’nın bu finansal yılda devlete beklentilerin üzerinde temettü sağlayacağı öğrenildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.