Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

JPMorgan Küresel Hisselerde İyileşme Olduğunu ve Alım Zamanının Yaklaştığını Bildirdi

JPMorgan stratejistleri tarafından yollanan notta, Eylül ayında hisse senetlerinde yukarı hareketlerin izleneceği ve alım zamanının yaklaştığı ifade edildi.
JPMorgan Küresel Hisselerde İyileşme Olduğunu ve Alım Zamanının Yaklaştığını Bildirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

JPMorgan Chase & Co’nun başta Mislav Matejka olmak üzere önemli stratejistleri küresel piyasalardaki hisse senetlerinin durumu hakkında değerlendirmede bulundu. Kurum ekonomistleri Eylül ayında hisse senetlerinde yükselişin hızlanacağını belirterek, alım zamanının yaklaştığını ifade etti.

Bu arada ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin ile ticaret konusunda yeniden masaya oturabileceklerini söylemesi küresel hisselerin sınırlı ölçüde toparlanmasını sağladı.

JPMorgan stratejistleri piyasaların Eylül’de Ağustos’tan daha iyi hareket edeceğini ve yıl sonuna doğru yükseleceğini öngörüyor.

Hisse Senetleri YükselecekTicaret savaşı gelişmeleri ve küresel ekonominin yavaşlayacağına dair endişelerin hisse senetlerine satış getirdiğini belirten stratejistler, geri çekilmenin Mayıs ayındaki gibi uzun sürmesini beklemediklerini aktardı.

Bugün hazırlanan notta, hisse senetlerinde Eylül ayından itibaren yukarı yönlü hareketlerin başlayacağı belirtildi. Standard & Poor’s 500, Stoxx Europe 600 ve MSCI Asya Pasifik Endekslerinin Mayıs ayından bu yana en büyük aylık kazancını gerçekleştirmeye hazırlandıkları yorumlandı.

Kurum analistleri hisse senetlerini içinde bulunduğu negatif ortamdan çıkaracak faktörleri sıraladı.

Hisse Senetleri Pozitif FaktörlerAvrupa Merkez Bankası’nın parasal genişlemeye yönelmesi, ABD Merkez Bankası’nın Temmuz’dakinden daha büyük bir faiz indirimine gitme ihtimali ve son dönemde açıklanan ekonomik verilerde iyileşme olması gibi gelişmelerin, hisse senetlerini yükselteceği yorumlandı.

Öte yandan UBS’in Küresel Baş Yatırım Yetkilisi Mark Haefele, geçtiğimiz günlerde yaptığı değerlendirmede, ticaret savaşı ve siyasi belirsizlikler gibi faktörlerin etkisiyle, hisse senedi pozisyonlarını azalttığını bildirdi.

Hisse senetlerinde yapıcı olması gerektiği ve ABD ekonomisinin resesyona gireceğine ilişkin beklentiler için erken olduğu ifade edildi.

JPMorgan ABD Ekonomisi YorumuSon dönemde Amerika ekonomisinin resesyona gireceği iddiası gündemin en önemli maddeleri arasında yer alıyor. Dünyanın en büyük hedge fonu Bridgewater Associates’in kurusucu Ray Dalio, 2020 başkanlık seçimlerinden önce ABD ekonomisinin resesyon ihtimalini %40 olarak gördü.

JPMorgan analistleri de bu beklenti için erken olduğunu savunurken, hisse senetleri konusunda yapıcı olunması gerektiğini aktardı. Ticaret gerginliklerinin kısmen azalması ve Trump’ın Çin ile anlaşamaya pozitif baktığını belirtmesi küresel hisse senetlerine alım getirdi.

Asya’da Topix, Şanghay Bileşik, Kospi ve MSCI Asya Pasifik endeksleri %1’e yaklaşan artış gösterdi. Aynı şekilde ABD borsalarında işlem gören Dow Jones, S&P 500 ve Nasdaq endekslerinde de artış gözlendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu