Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hedef Belirlendi: Türkiye Madende Net İhracatçı Olacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar bugünkü açıklamasında Türkiye'yi madenler konusunda net ihracatçı konuma getirmeyi hedeflediklerini söyledi. İşte detaylar;
Hedef Belirlendi: Türkiye Madende Net İhracatçı Olacak
HABER GİRİŞ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülen Madencilikte İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi Projesi’nin (MİSGEP) kapanış toplantısında konuştu.

Proje ile madencilik sektöründe iyileştirilmiş çalışma koşullarının desteklenmesinin amaçlandığını kaydetti. Bu kapsamda toplumsal farkındalığın artırılarak tüm paydaşların konuyla ilgili bilgi seviyelerinin geliştirilmesinin hedeflediğini vurguladı.

Milli Enerji ve Maden Politikası ile Türkiye’nin yüksek yerli kaynak potansiyelini ortaya çıkarmak istediklerini söyleyen Bayraktar, yer altındaki kaynakların çıkarılarak ülke ekonomisine kazandırılması için çalışmalar yürütüldüğünü bildirdi.

Kaynak Üretiminin Artırılması için Çalışmalar Sürüyor

Geçen sene yerli kömür üretiminin 105 milyon tonu aştığını hatırlatarak, toplam 21 milyar ton olarak hesap edilen rezervleri daha çok işleyerek yerli kömür üretiminin artırmayı amaçladıklarını belirtti.

Sadece kömürde değil tüm kaynaklar için verilen üretim mücadelesiyle madencilik sektörünün ilmek ilmek dokunmasına devam ettiklerinin altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

2022’de 6,5 milyar dolarlık ihracat yapıldığını ve bu ihracatla birlikte Cumhuriyet tarihinin en büyük maden ihracatının gerçekleştiğinin bilgisini verdi.

Türkiye Net İhracatçı Konumuna Gelecek

Bakan Bayraktar, 2002’de sadece gayri safi yurt içi hasılada (GSYH) binde 6 olan madencilik payının 2022’de yüzde 1,4’e yükseldiğini belirtti. Bu payı GSYH’nin yüzde 5’ine yükseltmek içinse çalışmalara devam ettiklerini ifade etti.

Türkiye’nin maden sektöründe ciddi oranda ithalata bağımlı olduğunun kaydederek, 2022 verilerine göre kömür dahil altın dışı toplam maden ithalatının yaklaşık 12 milyar dolara ulaştığını paylaştı.

Gelecek dönem için hedefin ise Türkiye’yi madenler konusunda net ihracatçı konuma getirmek olduğuna dikkat çekti.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.