Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan Mücbir Sebep Hali Düzenlemesi

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı, Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair 7440 Sayılı Kanun Genel Tebliği Resmi Gazete'de yayımladı.
Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan Mücbir Sebep Hali Düzenlemesi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tebliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan ve aynı gün yürürlüğe giren tebliğ ile deprem nedeniyle mücbir sebep ilan edilen yerlere ilişkin ödeme ve başvuru süreleriyle ilgili düzenleme yapıldı.

Tebliğ’de mücbir sebep hali düzenlemesiyle ilgili olarak yer alan bölümde, “4.1.1961 tarihli ve 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 15’inci maddesine istinaden, 6.2.2023 tarihinde Kahramanmaraş ilinde meydana gelen depremlerden etkilenen Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa illeri ile Sivas İli Gürün İlçesinde 6.2.2023 ile 31.7.2023 tarihleri arasında (bu tarihler dâhil) Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından mücbir sebep hâli ilan edilmiş olup Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya illeri ile Gaziantep İlinin İslahiye ve Nurdağı ilçeleri için mücbir sebep halinin 30.11.2023 tarihine kadar devam etmesi uygun bulunmuştur.” ifadesine yer verildi.

Bu nedenle bu yerlerdeki dairelere yapılacak başvuruların 29 Şubat 2024 tarihine kadar yapılması, peşin de dahil olmak üzere ödenecek birinci taksitin 31.03.2024 tarihine, ikinci taksitin 30.04.2024, tarihine kadar diğer taksitlerin ise takip eden aylarda ödenmesinin gerektiği bildirildi.

7440 sayılı Kanun gereği mücbir sebep hali devam eden yerlerde mükellefiyet kaydı bulunanların, matrah ve vergi artırımından yararlanmak istemeleri halinde 29.02.2024 tarihine kadar, söz konusu maddede belirtilen şekilde beyan veya bildirimde bulunmaları, hesaplanan veya artırılan gelir, kurumlar ve katma değer vergisi ile gelir (stopaj) ve kurumlar (stopaj) vergisi tutarlarını 31.3.2024 tarihine kadar tamamen veya talep etmeleri halinde ilk taksiti 2024’ün Mart ayından başlamak üzere aylık dönemler halinde on iki eşit taksitte ödemeleri gerekiyor.

KDV stok beyanına ilişkin beyanname ve eki envanter listesini mücbir sebep halinin sona erdiği tarihi takip eden üçüncü ayın sonu olan 29.2.2024 tarihine kadar vermeleri, yapılacak beyan üzerine tahakkuk edecek tutarları aynı süre içinde ödeme zorunluluğu da Resmi Gazete’de yer alan maddeler arasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

ÖTV’nin konusuna giren malları bu madde kapsamında beyan eden ve alış belgelerini ibraz edemeyen mükelleflerin, bu malların beyan tarihindeki miktarı ve emsal bedeli üzerinden geçerli olan ÖTV’yi mücbir sebep halinin sona erdiği tarihi takip eden üçüncü ayın sonu olan 29.2.2024 tarihine kadar vermeleri ve yapılacak beyan üzerine tahakkuk edecek tutarları aynı süre içinde ödemeleri gerekmektedir.

7440 sayılı Kanunun 6’ncı maddesinin ikinci fıkrası hükmünden yararlanmak istemeleri halinde bu fıkra kapsamında kayıtlarında yer aldığı halde işletmelerinde mevcut olmayan emtia, makine, teçhizat ve demirbaşlarını fatura düzenlemek ve her türlü vergisel yükümlülüklerini yerine getirmek suretiyle mücbir sebep halinin sona erdiği tarihi takip eden üçüncü ayın sonu olan 29.2.2024 tarihine kadar kayıt ve beyanlarına intikal ettirmeleri, bu kapsamda ödenmesi gereken katma değer vergisinin, ilk taksitini beyanname verme süresi içinde, izleyen taksitlerini beyanname verme süresini takip eden birinci ve ikinci ayda olmak üzere üç eşit taksitte ödemeleri gerektiği açıklandı.

31.12.2022 tarihi itibarıyla düzenlenen bilançolarında görülmekle birlikte işletmelerinde bulunmayan kasa mevcutları ve işletmenin esas faaliyet konusu dışındaki işlemleri dolayısıyla ortaklarından alacaklı bulunduğu tutarlar ile ortaklara borçlu bulunduğu tutarlar arasındaki net alacak tutarları ile bunlarla ilgili diğer hesaplarda yer alan işlemlerini, mücbir sebep halinin sona erdiği tarihi takip eden üçüncü ayın sonu olan 29.2.2024 tarihine kadar vergi dairelerine beyan etmek suretiyle düzeltmeleri ve beyan edilen tutarlar üzerinden hesaplanan vergiyi beyanname verme süresi içinde ödemeleri gerektiği de düzenleme kapsamında yer alan ifadelerden biri oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.