Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Şimşek Duyurdu: Depremzedelerin Kredi Borçları 6 Ay Ertelendi

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, depremzede esnaf ve sanatkarların kredi ödemelerinin faizsiz 6 ay daha ertelendiğini açıkladı. Detaylar haberde;
Şimşek Duyurdu: Depremzedelerin Kredi Borçları 6 Ay Ertelendi
Yorum

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat tarihli depremlerin ardından afet bölgesine ilişkin yeni kararlar alınmaya devam ediyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, afet bölgesinde esnaf ve sanatkarlara Halk Bankası’nın kullandırdığı kredilerin ödemelerine faizsiz 6 ay daha erteleme yapılacağını duyurdu.

Anadolu Ajansı (AA) muhabirine konuşan Şimşek kararın Adıyaman, Kahramanmaraş, Hatay, Malatya, Osmaniye illeri ve bağlı ilçeleriyle Gaziantep ilinin İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarları kapsadığını bildirdi.

Şimşek, söz konusu bölgelerdeki esnaf ve sanatkarlara Halk Bankası tarafından kullandırılan Hazine faiz destekli kredilerinin ertelenmesine yönelik mevzuat çalışmalarını tamamladıklarını kaydetti.

Açıklanan karar kapsamında, 6 Ağustos’ta süresi dolacak kredi borçlarının ertelenmesi için gelen taleplerin değerlendirildiğine işaret etti.

Esnaf ve Sanatkarların 9,5 Milyar Lira Kredi Bakiyesi Mevcut

Bakan Şimşek açıklamasında, habere konu olan karar kapsamında bahsi geçen iller ve bağlı ilçelerinde 64 bin 191 esnaf ve sanatkarın 9,5 milyar lira kredi bakiyesi bulunduğunun bilgisini verdi.

Hükümet olarak depremzede esnaf ve sanatkarların yaralarını sarabilmek için desteklere devam ettiklerini vurgulayan Şimşek, şöyle konuştu;

“Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında afet bölgesi ilan edilen yerlerde deprem nedeniyle işletmesi zarar gören esnaf ve sanatkarımıza Halk Bankası tarafından kullandırılan kredilerin ödemelerine başvuru şartı aranmaksızın 6 ay daha faizsiz erteleme getiriyoruz.”

KAYNAK: AA

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu