Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hazine ve Maliye Bakanlığı Esnaf Kredilerindeki Desteğini Artırdı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, esnafın kullandığı kredilerdeki faiz karşılama oranında düzenleme yapıldığını duyurdu. Yeni yapılan düzenlemenin detayları haberde;
Hazine ve Maliye Bakanlığı Esnaf Kredilerindeki Desteğini Artırdı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanlığı bugün resmi Twitter hesabından esnaf ve sanatkarlara yönelik hazine faiz destekli kredilerin ilave faiz yükünün karşılandığını açıkladı. Bakanlık, salgın döneminde esnafa destek olmak için 2021 öncesinde kullandırılan kredilerde faiz karşılama oranının yüzde 50’den yüzde 76’ya yükseltildiğini duyurdu.

Böylelikle 2021 öncesinde kullandırılan yaklaşık 59,2 milyar liralık Hazine destekli krediler üzerindeki faiz oranı artışının esnafa yansıtılmamış olduğuna dikkat çekildi.

Söz konusu uygulama ile esnaf ve sanatkara bugüne kadar 2,6 milyar liradan fazla destek sağlandığı anımsatılarak, uygulamanın 2022-2024 döneminde de devam edeceğinin bilgisi verildi.

Kredi Üst Limiti 1,5 Milyon Liraya Çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ekim ayında esnaf ve sanatkarlara yönelik yeni bir kredi destek paketinin olacağını açıklamıştı. Paketin, Halkbank vasıtasıyla 60 ay vadede ve yüzde 7,5 faiz oranında 100 milyar liralık bir kredi kampanyasını içereceğine işaret etmişti.

Erdoğan, başlatılan yeni kredi kampanyasındaki kredi üst limitinin ise 1 milyon liradan 1,5 milyon liraya yükseltileceğinin altını çizmişti.

GCM Yatırım Banner

Cumhurbaşkanı açıklamasında genç girişimciler için de yüzde 0 faizli kredilerinin 100 bin liradan 300 bin liraya çıkarıldığına işaret etmişti. Genç girişimcilerin yaş sınırının ise 30’dan 35’e yükseltildiğini paylaşmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın