Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ham Ayçiçeği Yağı İthalatının Gümrük Vergisi Oranı Değişti

Yakın zamanda ayçiçeği alım fiyatının açıklanmasının ardından ham ayçiçeği yağı ithalatının gümrük vergisine yönelik düzenleme geldi.
Ham Ayçiçeği Yağı İthalatının Gümrük Vergisi Oranı Değişti
HABER GİRİŞ

İthalat Rejimi Kararında Değişiklik Yapılmasına İlişkin Karar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kararda ham ayçiçeği yağı ithalatında uygulanan gümrük vergisinin yüzde 10 olduğu açıklandı.

Haziran ayında Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile ham ayçiçeği, kanola, aspir, mısır, soya ve palm yağlarında gümrük vergisi 0’a indirilmişti. Belirlenen vergi oranının 31 Aralık 2022 tarihine kadar geçerli olacağı belirtilmişti.

Ayçiçeği Alım Fiyatı 12 TL

Bu gelişmelerin öncesinde Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi çok yakın bir zamanda çiftçinin dört gözle beklediği ayçiçeği alım fiyatını açıkladı. Son günlerde fiyatlardaki düşün çiftçiyi mutsuz ettiğini söyleyerek bu konuda telafi için ayçiçeği alım fiyatının kilogram başına 12 TL üzerinden devam edeceğini söyledi.

Trakya Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Trakya Birlik) konuya ilişkin acıkılama yaptı. Yüzde 40 yağlı ürünler için 12 bin TL/Ton avans ödemesi yapılacağını belirtti.

Tarım Kredi Kooperatiflerin belirlediği ayçiçeği alım fiyatı ise tepkilere neden olmuştu. Sözleşmeli olan çiftçilerden 10,750 TL’den sözleşmeli olmayan çiftçilerden ise 10,450 TL’den alacağını duyurmuştu.

GCM Yatırım Banner

Bu Yıl Üretici Korumasız Bırakıldı

Ekonomi Gazetecisi ve tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım, sosyal medya hesabından konuya yönelik açıklama yaptı. Yıldırım şu ifadeleri kullandı: “Geçmiş yıllarda hasat başlamadan ayçiçeği çekirdeğine ve ham yağda vergi konulurdu.  Bu yıl üretici korumasız bırakıldı ve ekim yaptığına pişman edildi.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.