Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Halving Satışları Sonrası Litecoin Tekrar 100 Doları Görür mü?

Halving etkinliği sonrası gerçekleşen satışların ardından Litecoin fiyatı 2023'te tekrar 100 dolara ulaşabilir mi? Analist yanıtladı...
Halving Satışları Sonrası Litecoin Tekrar 100 Doları Görür mü?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kripto piyasasının köklü altcoinlerinden Litecoin’in (LTC) fiyatı, 17 Ağustos’ta yüzde 25 civarında ciddi bir düşüş yaşayarak, 2023 yılının en düşük seviyesi olan 56 dolar seviyesini gördü. Peki, LTC fiyatı önümüzdeki aylarda 100 doları geri mi alacak yoksa 50 doların altına mı düşecek?

Tarihsel zincir üstü verilerin, Litecoin yatırımcılarının geçmişteki benzer fiyat düşüşlerine nasıl tepki verdiğine dair ipuçları sağladığını söyleyen analist İbrahim Ajibade, altcoin fiyatının yıl bitmeden hangi seviyeleri görebileceğine dair düşüncelerini paylaştı.

Analist, tarihsel veri eğilimlerinin, önümüzdeki aylarda LTC sahipleri için tünelin sonunda ışık olabileceğini gösterdiğini öne sürdü.

LTC Fiyatı için Dikkat Çeken Göstergeler

2 Ağustos’ta gerçekleşen halving olayından bu yana, Litecoin ağında madencilerin satışından, balina işlem hacimlerinde göze çarpan gerilemeye kadar çok sayıda düşüş sinyali ortaya çıktı.

Ajibade, bununla birlikte, hayati bir zincir üstü veri noktası olarak nitelendirdiği LTC uzun vadeli yatırımcı adreslerinin ön plana çıktığını ve tarihsel verilerin, Litecoin’in fiyatının yükselmesinin nedeninin bu olabileceğini gösterdiğini ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Litecoin fiyatı, Temmuz 2021 ve Haziran 2022 dönemlerinde en düşük seviyeleri gördüğünde, uzun vadeli Litecoin holderlarının sayısı sırasıyla 100 bin ve 870 bin adres artış göstermişti. O dönemki tablo, 2021’in sonuna kadar yüzde 32’lik bir fiyat iyileşmesi ve 2022 için yüzde 60’lık bir iyileşme ile sonuçlanmıştı.

Analist, IntoTheBlock tarafından derlenen verilere göre geçen haftaki Litecoin fiyat düşüşünden sonra benzer bir eğilimin ortaya çıkmış gibi göründüğüne dikkat çekti.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: IntoTheBlock

Fiyat, 2023’ün en düşük seviyesi olan 56 dolara düşerken, uzun vadeli Litecoin sahipleri gemiyi terk etmek yerine bir kez daha dayanıklılık gösterdi. Grafikte görüleceği üzere, 17 Ağustos ile 21 Ağustos arasında, uzun vadeli holder cüzdanların (varlıklarını 1 yıl veya daha uzun süre hareketsiz tutan cüzdan adresleri) sayısı şimdiden 10 bin adres arttı. Bu dönemde, LTC fiyatı 17 Ağustos’taki ani çöküşünden yüzde 16 oranında toparlanma gösterdi.

“LTC 100 Doları Geri Alabilir”

Olumsuz piyasa dalgalanmaları ve kısa vadeli oynaklık ortamında direnç gösteren LTC uzun vadeli yatırımcılarının, 2023’te başka bir fiyat toparlanmasını tetikleyebileceğini söyleyen analist, uzun vadeli yatırımcı cüzdanlarının sayısının artmaya devam etmesi halinde yüzde 32 ila yüzde 60 arasında bir fiyat iyileşmesiyle LTC’nin 100 doları geri alabileceğini belirtti.

Madenciler Fiyatı 50 Doların Altına Zorlayacak mı?

Uzun vadeli yatırımcılar bir toparlanma için uğraşırken, Litecoin madencilerinin aşağı yönlü ticaret faaliyeti ise LTC fiyatının 50 doların altına düşebileceğine dair endişeleri artırıyor.

2 Ağustos yarılanması, artan güç maliyetleri ve 17 Ağustos fiyat düşüşüyle LTC madencileri son haftalarda rezervlerini hızla tüketti.

Aşağıdaki grafik, yarılanmadan sonra madencilerin kümülatif rezervlerinin 3 Ağustos’ta 2,51 milyon LTC olduğunu gösteriyor. Ancak, rezervler 21 Ağustos itibarıyla 2,18 milyon LTC’ye düşmüş durumda. Bu durum, madencilerin üç hafta içinde yaklaşık 22 milyon dolar değerinde 330 bin LTC sattığına işaret ediyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: IntoTheBlock

Madencilerin satış baskısı, kısa vadede Litecoin’in fiyatı üzerinde büyük bir aşağı yönlü baskı oluşturmuş olsa da tarihsel veriler, madenci rezervlerindeki benzer dalgalanmaların LTC fiyatlarını uzun vadede önemli ölçüde etkilemediğini gösteriyor.

En önemlisi, 2022’de Rusya-Ukrayna savaşının patlak vermesinden sonra küresel enerji fiyatları arttı. Buna karşılık, LTC madencileri 28 Eylül 2022 ile 1 Ocak 2023 arasında 2,52 milyon LTC’yi (6,51 milyon LTC rezervlerinin yüzde 38’i) boşalttı. Ancak ilginç bir şekilde, bu durum, LTC fiyatının o dönemde 53 dolardan 70 doları geri kazanmasıyla yüzde 32 artmasını engelleyemedi.

Madencilerin artık 2023’te dolaşan Litecoin arzının çok daha azını kontrol ettiğine dikkat çeken Ajibade, bu nedenle, mevcut satış çılgınlığının LTC fiyatını 50 doların altına zorlamasının pek olası olmadığını belirtti.

Madenciler satmaya devam etse bile, uzun vadeli yatırımcıların pozisyonu ve kripto piyasasını çevreleyen genel duyarlılığın iyileşmesi koşuluyla, LTC fiyatının 2023’te 100 doları geri alabileceğini düşündüğünü ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.