Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Litecoin’de Halving’e Saatler Kaldı: Fiyat Ne Olacak?

Litecoin yatırımcılarının uzun zamandır beklediği halving geldi çattı. Fiyatın ne olacağı bundan sonrası için merak konusu. Ayrıntılar haberde...
Litecoin’de Halving’e Saatler Kaldı: Fiyat Ne Olacak?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

2011 yılında bir Bitcoin çatalı olarak oluşturulan Litecoin ağı, üçüncü madencilik ödülü yarılanmasını bugün gerçekleştirecek ve yerel tokeni LTC’nin arzındaki genişleme hızını azaltacak. Bu şekilde LTC daha deflasyonist hale getirilmiş olacak.

Halving, bir kripto ağında madencilere işlemleri doğrulamak ve deftere blok eklemek için verilen blok başına ödülün yüzde 50 oranında azaltıldığı bir süreçtir. Bu, yarılanmayı kabaca dört yılda bir uygulayan hem Litecoin hem de Bitcoin blok zincirlerinde bulunan bir özelliktir.

Tüccarlar, arz kısıtlaması nedeniyle kesinti yürürlüğe girdikten sonra LTC’nin artmasını beklese de, geçmiş veriler aksini gösteriyor.

Son değişiklik, blok başına LTC ödülünü 12,5 LTC’den 6,25 LTC’ye düşürecek. Önceki yarılanmalar 5 Ağustos 2019 ve 25 Ağustos 2015’te gerçekleşti. Litecoin’in kurucusu Charlie Lee’ye göre, bu deflasyonist yarılanmalar, ağ güvenliğinden ödün vermeden kitlesel benimsemeye yardımcı oluyor.

LTC eski halving süreçleri
Kaynak: TradingView

Litecoin’in önceki iki olaya tepkisi yükselişten farklı oldu. Ağustos 2015 yarılanmasının ardından Litecoin, Bitcoin rallisiyle aynı zamana denk gelen ve fiyatların Aralık 2017’ye kadar 370 dolara kadar yükseldiği bir kırılmadan önce 19 ay boyunca 2,8-3,6 dolar arasında işlem gördü. Ağustos 2019 yarılanmasının ardından da benzer bir model ortaya çıktı.

GCM Yatırım Banner

LTC’nin önemli olaya karşı kayıtsız tavrı, her iki durumda da piyasa değeri ile önde gelen kripto para birimi olan Bitcoin’in acımasız bir ayı piyasasında olmasıyla açıklanabilir.

Daha da önemlisi, kripto boğa piyasaları tipik olarak, Litecoin’in yarılanmasından 8-9 ay sonra gerçekleşen Bitcoin’in ödül yarılanmasından aylar sonra başlar. Bitcoin’in dördüncü yarılanmasının Mart-Nisan 2024’te gerçekleşmesi bekleniyor.

LTC yazım itibarıyla 6,6 milyar dolar piyasa değerine sahip ve 91 dolar seviyesinden işlem görüyor. Kripto para birimi Mayıs 2021’deki rallide 413 dolara çıkarak tarihi zirvesine ulaşmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.