Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Halkbank’tan Gövde Gösterisi: Kredisi Hala Yüksek

Amerika’da yürütülen Zarrab davası yüzünden itibar kaybı yaşayan Halkbank, sektördeki konumunu sağlam tutmaya kararlı. Bankanın kredi notu üst perdede.
Halkbank’tan Gövde Gösterisi: Kredisi Hala Yüksek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yıllardır Reza Zarrab davası gündemiyle boğuşan ve itibar kaybıyla karşı karşıya kalan Halkbank, yakın zamanda yaşadığı suç örgütü depremiyle hisselerini korumaya çalışırken, son gelişmeler bankanın kredisinin hala yüksek olduğunu gösterdi.

JCR Avrasya Derecelendirme A.Ş., Türkiye Halk Bankası A.Ş. için kredi derecelendirmesi hakkında açıklamasını paylaştı.

Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden paylaşılan açıklamada, bankanın yılın üçüncü çeyreğinde net faiz marjının azaldığı ancak bu durumun sektöre paralellik gösterdiği aktarıldı.

Yine de Halkbank’ın söz konusu çeyrekte temel kârlılık göstergelerinin sağlam gelir yaratma gücüne işaret ettiği söylendi.

Kamu bankasının finansal esnekliği koruduğu, ülke genelindeki şube ağının yaygın ve etkinliği ile sürdürülebilir bankacılık uygulamaları da göz önüne alındığında kredi notunun üst perdede olduğu bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Bankanın kredi karnesinde uzun vadeli ulusal notunun “AAA (tr)” olarak belirlendiği açıklandı.

Uluslararası yabancı para kurum kredi rating notu ile uluslararası yerel para kurum kredi rating notunun ise BB (Negatif Görünüm) olduğu kaydedildi.

Halkbank Hisse 29-11-2023
Kaynak: Paratic Piyasalar

ABD’de yıllara yayılan Halkbank davası borsada banka hisseleri (HALKB) için deprem etkisi yaratmıştı.

Hisselerin yıllık getirisi yüzde 25’e kadar düşerken, aylık kayıp yüzde 4’ü gördü. Yatay seviyede kalan hisseler, günü yüzde 1’e yakın ekside, 13 lira seviyesinde kapattı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.