Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Halkbank Hisselerinin Yeni Depremi Suç Örgütü İddiası Oldu

Sürüncemede kalan Reza Zarrab davasıyla adı anıldıkça itibar kaybıyla karşı karşıya kalan Halkbank’tan bir başka gelişmeye dair açıklama geldi.
Halkbank Hisselerinin Yeni Depremi Suç Örgütü İddiası Oldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yıllardır Zarrab davası gündemiyle boğuşan Halkbank’ın adı bu kez İçişleri Bakanlığı’nın yürüttüğü suç örgütü çökertme operasyonuyla anıldı. Basında ve sosyal medyalarda paylaşıma sunulan haberlerde, bakanlık tarafından suç örgütü lideri olmakla suçlanan ve tutuklu bulunan bir şahsın bağlantılı olduğu kişinin bankanın eski bölge yöneticisi olduğu ileri sürüldü.

Bu kapsamda suçlu bulunan kişinin Halkbank’ın eski bölge yöneticisi ile akrabalık bağlantısıyla bankadan teminatsız 700 milyon TL kredi aldığı, kredi geri ödemesini ise yapmadığı iddia edildi.

İddialar üzerine bankadan resmi açıklama geldi. Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden paylaşılan açıklamada, “Adı geçen bakanlığın talebi ile bölge yöneticisinin görevden alındığı şeklinde yer alan haber ve söylentiler tamamıyla gerçeğe aykırı, bankamızın güven ve itibarını sarsıcı olduğu gibi kamuoyunu ve yatırımcıları yanıltıcı, hisse değerini etkileyici, kişisel yaklaşım ve yorumlara dayalı niteliktedir” denildi.


İddialarda adı geçen banka yöneticisinin pozisyon değişikliği hakkında da bilgi verilen açıklamada, “Bahse konu şahıs veya ortağı olduğu şirketlere belirtilen tutarda ve teminatsız kredi kullandırımı söz konusu dahi değildir. Bankamızda kredilerin tahsis, teminat ve kullandırım işlemleri, 5411 sayılı Bankacılık Kanunu ve Bankamız iç düzenlemeleri uyarınca yerine getirilmektedir. Eski bölge yöneticimizin görev değişiminin söz konusu işlemlerle hiçbir ilgisi bulunmamaktadır” ifadesi yer aldı. Gerçeğe aykırı haber ve paylaşımda bulunanlar için bankanın yasal haklarını kullanacağı duyurusu yapıldı.

Halkbank Hisse 20.11.2023
Kaynak: Paratic Piyasalar

Halkbank’ın güven ve itibar kaybı ile karşı karşıya kaldığı iddialara açıklık getirdiği günde HALKB kodlu banka hisseleri pozitif bölgede yer almayı sürdürdü.

Ancak güne 13.13 lira seviyesinden başlangıç yaparak yükselişi yüzde 2’ye koşan banka hisseleri TSİ 12.00  itibarıyla yükselişini yüzde 1,38 seviyesine çekti. 13 lira seviyesinde yerinde saymaya devam eden hisseler 13,22 liradan kayda geçti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın