Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Halkbank Hisseleri Davaya Dair Açıklama Sonrası Yüzde 7 Artıda

Halkbank, ABD’de görülen davaya dair açıklama yaparken, hisselerde dün başlayan sert yükseliş bugün de devam ediyor.
Halkbank Hisseleri Davaya Dair Açıklama Sonrası Yüzde 7 Artıda
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Halk Bankası A.Ş., Çarşamba günü ABD Yüksek Mahkemesi’nde yürütülen davaya dair kamuoyuna yansıyan habere dair açıklama yaptı. Kaynakların aktardığı habere göre ABD Yüksek Mahkemesi’nin Halkbank’a ABD’de cezai kovuşturma açılabilmesine olanak sağlayan alt mahkeme kararını iptal ettiği iddia edildi.

Fakat daha sonra haberin tam olarak bu şekilde olmadığı belirtilirken, doğrusu şu şekilde aktarıldı:

“Halkbank yargılamadan muaf değil. Dava alt mahkemeye Halkbank’ın kovuşturmadan vazgeçme talebini değerlendirmek üzere geri yollandı. Fakat egemenlik dokunulmazlığı sorusu için de dava temyize geri gönderdi.”

Bugün ise resmi açıklama Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yapıldı.
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: KAP

ABD Yüksek Mahkemesi’nin, Halkbank davasıyla ilgili başvurusunu incelediği ve 19.04.2023 tarihinde oy çokluğu ile karara bağladığı belirtildi. Devlet bankası olması sebebiyle FSIA (Yabancı Devlet Dokunulmazlığı Yasası) ve ABD Mahkemelerince bugüne kadar verilen kararlardan oluşan teamül hukuku (common law) kapsamında, ABD Mahkemelerinde yargılanamayacakları ileri sürüldü.

Mahkemenin bu argümanlardan birincisini reddetmesine rağmen İkinci İstinaf Mahkemesinin kararını iptal ederek, dosyayı teamül hukuku bakımından incelenerek yeniden karar verilmesi için İkinci İstinaf Mahkemesine iade ettiği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Bundan sonraki süreçte davanın İkinci İstinaf Mahkemesince yeniden değerlendirilip tekrar karara bağlanacağı açıklandı.

KAP üzerinden yapılan açıklamada “Alt mahkemenin tekrar aleyhimize bir karar vermesi halinde yeniden Yüksek Mahkemeye (Supreme Court’a) başvuru hakkımız saklıdır. Temyiz süreci, dosyanın iadesiyle devam edeceğinden dolayı jürili duruşmaya dair yargılamanın durdurulması kararı devam edecektir.”  ifadesine yer verildi.

Halkbank Hisselerinde Yükseliş Sürüyor

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Paratic Piyasalar

Bankanın hisseleri (HALKB), dün öğleden sonra gelen haberin ardından sert yükseldi. Yüzde 10 sıçrayarak tavan yapan hisseler günü 12,55 liradan tamamladı. Her ne kadar haberin yanlış yorumlandığına dair açıklık getirilse de hisselerdeki alıcılı seyir bu sabah da devam ediyor.

Açılış sonrası yüzde 7’den fazla yükselen hisseler 13,50’ye kadar ulaştı. Hisselerde haftalık kazanç oranı yüzde 8, aylık yüzde 13, yıllık olarak ise yüzde 110 seviyesinde.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.