Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Halkbank Ekonomiye İlk Çeyrekte 807,8 Milyar TL Destek Sağladı

İlk çeyrek finansal sonuçlarını açıklayan Halkbank, Türkiye ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyor. Bankanın aktif büyüklüğünde ise yüzde 39,3’lük artış oldu.
Halkbank Ekonomiye İlk Çeyrekte 807,8 Milyar TL Destek Sağladı
HABER GİRİŞ

Halk Bankası 2022 birinci çeyrek konsolide ara dönem faaliyet raporunu yayımladı. Bankanın aktif büyüklüğü Mart 2022 sonu itibarıyla geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 39,3 artırarak 965,3 milyar TL’ye yükseldi.

Türkiye Halk Bankası A.Ş.’nin kayıtlı sermaye tavanının 10.000.000.000 TL, çıkarılmış sermayesinin 4.969.120.730,29 TL olduğu açıklandı.

Bankanın toplam kredileri yüzde 39,8 artışla 807,8 milyar TL’ye, toplam mevduatı yüzde 42,8 artışla 673,2 milyar TL’ye çıkarken, net karı 2 milyar TL oldu.

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, “2021 yılını yüzde 11 büyüme ile tamamlayan Türkiye ekonomisine yönelik sorumluluğumuzu yerine getirmenin motivasyonuyla, 2022 yılına verimli iş sonuçlarıyla başlangıç yaptık.” dedi.

Türkiye ekonomisine katkıları artırarak sürdürdüklerini, bankanın temel misyonunun ülkenin ekonomi politikaları doğrultusunda esnaf-sanatkâr ve KOBİ’lerin her zaman yanında olduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

Geçen yıl esnafa 33 milyar TL, bu yıl ise 19 milyar TL destek verdiklerini, toplam kredi kullanan esnaf sayısının ise 1,2 milyon kişi olduğunu açıkladı.

KOBİ’lere 245,9 Milyar TL Kredi Verildi

KOBİ’lere 245,9 Milyar TL Kredi Verildi
Kaynak: Halkbank

Halkbank’ın ticari kredileri içindeki KOBİ kredileri payının yüzde 50’ye ulaştığını söyleyen Arslan, pazar payının yüzde 18,4, kredi büyüklüğünün ise 245,9 milyar TL olduğunu söyledi.

Kadın girişimcilere yönelik çalışmalarını ilk kez düzenlenen Halkbank Üreten Kadınlar Yarışması’yla yeni bir ufka taşıdıklarını ve kısa sürede 2.500 başvuru aldıklarını belirtti.

Tüm imalatçı ve ihracat yapan firmaları desteklediklerini söyleyerek, “Hazine destekli ve KGF teminatlı kredilerimizle, ülkemizin ihracatını artırmaya yönelik katkılarda bulunduk. İmalatçı firmaların yeni yatırımlarını teşvik etmek ve mevcut işletme giderlerini uygun koşullarda finanse etmenin yanı sıra ülkemizin istihdam artışını desteklemek üzere de firmalarımızın her zaman yanlarında olduk. Bundan sonra da üreten Türkiye’de reel ekonominin tüm unsurlarının daha rekabetçi olabilmesi için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Yazılı açıklamasında Rusya-Ukrayna savaşına da değinen Arslan, savaşın yarattığı gerilim ve küresel enflasyona rağmen önümüzdeki dönemde de bilanço kalitesini koruyarak ekonomik faaliyetlerin yükselen ivmesine destek sunmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın