Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Halka Arz Çılgınlığı Sürüyor: 60 Milyar TL’ye Yaklaştı

Yatırımcıların ilgi odağı halka arzların toplam büyüklüğü, yıl başından bu yana yaklaşık 60 milyar liraya ulaştı. Detaylar haberin içerisinde;
Halka Arz Çılgınlığı Sürüyor: 60 Milyar TL’ye Yaklaştı

Yatırımcının yakından takip ettiği halka arzlara yeni şirketler eklenmeye devam ediyor. Borsa İstanbul’da yıl başından bu yana 47 şirket halka açıldı. 2023 yılının başından itibaren toplam halka arz büyüklüğü 59 milyar 774 milyon liraya ulaştı.

Tarihin en yüksek halka arz büyüklüğüne ulaşan Borsa İstanbul’a; 2022 yılında 40 şirket 15,8 milyar lira, 2021’de 52 şirket 21,6 milyar lira büyüklüğünde halka arz yapmıştı.

Pay senedi yatırımcı sayısı 2023 yılının başında 3 milyon 790 bin olarak kaydedilirken, yatırımcı sayısı ilginin arttığı halka arzların da etkisiyle 8 milyon 100 bin kişiyi aştı.

Halka Arzlar Yatırımcıların İlk Tercihi

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından artış gösteren halka arzların 25 tanesi ise Haziran ayından sonra gerçekleşti.

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) nezdinde pay senedi yatırımcı sayısının üst üste ikinci haftada da artış gösterdiği ve 8,1 milyona ulaştığı bildirildi.

MANŞET HABER
Dış Ticarette Denge Zamanı: Açık Kapanıyor mu?

Dünya’nın haberine göre MKK’nın açıkladığı yatırımcı ve hesap sayıları 20 Ekim ile sona eren haftada pay senedi yatırımcı sayısı 7 milyon 870 bin 63’ten 228 bin 631 kişi artarak 8 milyon 98 bin 694’e çıktı. Aynı hafta pay senedi değeri ise 11,03 trilyon TL oldu.

Seçimlerden sonra değişen ekonomi yönetiminin de etkisiyle yükseliş trendine giren Borsa İstanbul, son dönemde küresel risklerin de etkisiyle gerileme gösterdi.

Orta Doğu’daki çatışmaların da etkisiyle düşüş gösteren Borsa İstanbul, yine de yatırımcıların ilk yatırım tercihi olmaya devam ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu