Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Halk Yatırım Kötü Bilançoya Rağmen Bu Hissede İyimser

24 Ekim tarihinde bilançosunu açıklayan Tat Gıda için detaylı rapor paylaşıldı. Halk Yatırım, Tat Gıda için hedef fiyatını paylaştı ve al tavsiyesini sürdürdü. İşte detaylar;
Halk Yatırım Kötü Bilançoya Rağmen Bu Hissede İyimser
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul’da işlem gören şirketler için yukarı yönlü beklentiler devam ediyor. Halk Yatırım’dan İlknur Turhan’ın hazırladığı raporda Tat Gıda (TATGD) için hedef fiyat yükseltildi. TATGD’nin 2023’ün üçüncü çeyreğinde 102 milyon TL olan beklentilerin altında, 21,2 milyon TL net kar açıkladığı belirtildi.

Şirket için yüzde 30 potansiyele işaret edilerek hedef fiyatın 46,84 TL olduğu belirtilirken “al” tavsiyesi devam etti.

TAT Gıda’nın 2023 3. Çeyrek bilançosuna işaret edilerek ciro ve operasyonel karlılık tarafında beklentilerle uyumlu sonuçlar görüldüğü paylaşıldı. Fakat tahminlerin altında kalan net kar nedeniyle üçüncü çeyrek finansal sonuçlarının hisse performansına yansıması “negatif” olarak değerlendirildi. 24 Ekim’de açıklanan bilançoya göre şirketin 2023’ün ilk 9 ayındaki net karı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14 düştü.

Yıllık bazda yurt içi tarafta güçlü satış hacmi ve fiyat performansının ciro büyümesini desteklediği, net satış gelirinin yüzde 57 arttığı kaydedildi. Net borcun Eylül sonu itibarıyla 2,3 milyar TL seviyesine çıktığı aktarıldı. Önümüzdeki çeyreklerde artan satışların ve nakit girişinin borç seviyesinde olumlu bir etki yapmasının beklendiği vurgulandı.

3Ç23’te FAVÖK’ün 163 milyon TL olan beklentiler dahilinde 163,5 milyon TL seviyesine gerçekleştiğine dikkat çekilirken enflasyonun yarattığı maliyet artışları nedeniyle marjlarda yıllık bazda daralma kaydedildiği ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

Olumlu Beklenti

Halk Yatırım, 22 Mayıs 2023’te Tat Gıda’nın ana ortağı Koç Holding’in sahip olduğu TATGD paylarının satışı dahil stratejik alternatiflerin değerlendirilmesi amacıyla bir çalışma başlattığını hatırlattı. Koç Holding’in bu kapsamda çeşitli uluslararası ve yerel potansiyel alıcılardan alınan bağlayıcı olmayan teklifleri değerlendirdiği belirtildi.

Konuyla ilgili şu aşamada somut bir karar olmadığına işaret edildi. Tat Gıda’nın hakim paylarının satın alınması konusundaki gelişmelerin hisse performansı üzerinde etkili olacağı bildirildi. Söz konusu satın alma ile Tat Gıda ve satın alacak firma arasında oluşacak sinerjinin uzun vadede hem şirket finansalları hem de gelecek dönem stratejik görünüm açısından olumlu olacağı tahmin edildi.

Hisse Performansı

Halk Yatırım Kötü Bilançoya Rağmen Bu Hissede İyimserKaynak: Paratic Piyasalar

TATGD, günlük yüzde 2,6 artışla 37 TL’den işlem görüyor. Hissede haftalık yüzde 3, aylık yüzde 8,4 değer kaybı görüldü. Yıllık değer artışı ise sınırlı seviyede kalarak yüzde 27,3 düzeyinde oldu. TATGD, yıllık en düşük 17,2, en yüksek 50 TL’yi gördü.

BIST 100 endeksi ise haber yazım itibarıyla yüzde 2,5 artışla 7946 puanda seyrediyor. Borsa İstanbul, Orta Doğu’da meydana gelen savaştan ciddi şekilde etkilenmişti ve bu seviyeye 8562 puandan gerilemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın