Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hakan Kara’dan KKM Açıklaması: Kısa Vadede Sonuç Beklenmemeli

TCMB eski başekonomisti Hakan Kara, Kur korumalı mevduat hesaplarına dair yapılan son düzenlemenin ardından açıklamalarda bulundu.
Hakan Kara’dan KKM Açıklaması: Kısa Vadede Sonuç Beklenmemeli
Yorum

TCMB başekonomisti Hakan Kara, hafta sonu KKM ile ilgili yapılan düzenleme sonrası görüşlerini paylaştı. Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Kara, düzenlemeyle ilgili, yerel seçimlerin sonrasının beklenmesi gerektiğini söyledi.

Kara açıklamasında, “Yerel seçimlerden önce KKM hesaplarında çok ciddi bir azalış beklememek lazım, çünkü KKM’yi tasfiye etmenin yolu dolaylı olarak bir ekonomik durgunluğu kabul etmekten geçiyor.” ifadelerini kullandı.

Hesapları hızla azaltmak için sadece KKM’den TL’ye geçenleri değil, tüm TL mevduatı enflasyon karşısında ezdirmemek gerektiğini belirten Kara, “Fakat bu yapılırsa, bankacılık sisteminin ayakta kalabilmesi için kredi faizlerinin de serbest bırakılması gerekir. O zaman da ekonomide bir durgunluk ihtimali artacaktır.” açıklamasını yaptı.

Hakan Kara, son atılan adımların sinyal ve niyet anlamında pozitif olmakla birlikte, kısa vadede KKM’den hızlı çıkışı sağlayacak bir politika bileşiminin hayata geçirilmesinin zor göründüğünü kaydetti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), hafta sonu yaptığı düzenleme ile sadeleşme sürecini hızlandırma kapsamında, yabancı para mevduattan KKM hesaplarına dönüşüm hedefinden ve TL payına göre ilave/indirimli menkul kıymet tesis uygulamasından vazgeçtiğini duyurdu.

Düzenleme ile vadesiz ve bir aya kadar vadeli döviz hesapları için zorunlu karşılık oranı yüzde 29’a çıkarılmış oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu