Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hakan Kara’dan Dolar Yorumu: Yükselişi İhracata Çözüm Olmaz

TCMB eski Başekonomisti Prof. Dr. Hakan Kara, TL'nin değerinin düşürülmesinin ihracata çözüm olmayacağını söyledi. Ayrıntılar şöyle…
Hakan Kara’dan Dolar Yorumu: Yükselişi İhracata Çözüm Olmaz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) eski Başekonomisti Hakan Kara, döviz kurlarındaki son duruma dair açıklamalarda bulundu. Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Kara, içinden geçilen dönemde TL’nin değerinin düşürülmesinin ihracata çözüm olmayacağını, sadece çok kısa nefes aldıracağını öne sürdü.

Hakan Kara, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışları bozulduğu için döviz kurundan enflasyona geçişin tarihi zirvelere ulaştığını söyledi.

Bundan on sene önce yüzde 10’luk kur artışı enflasyonu 1,5 puan artırırken son dönemde bu değerin yüzde 5’lere kadar geldiğine dikkat çeken Kara, “2021’de başlatılan aşırı negatif reel faiz politikası nedeniyle kurdan enflasyona geçişte neredeyse 1990’lara dönmüş durumdayız.” ifadelerini kullandı.

Kur ve enflasyon ilişkisi
Kaynak: Hakan Kara/X

Bunun enflasyon yüksek kaldığı sürece kurdaki artışın hızlıca içerdeki üretim maliyetlerine yansıdığı anlamına geldiğini vurgulayan Kara, “Kurla gelen ihracat fiyat rekabeti kısa sürede enflasyonla geri veriliyor. Rekabetçiliği sağlayamadığımız gibi yüksek enflasyon ve gelir dağılımında bozulma ile baş başa kalıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Kara sarmalın kırılması için güven veren bir programla kurumlar arası eşgüdümü artırarak enflasyon beklentilerini ve fiyatlama davranışlarını düzeltmek gerektiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.