Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hakan Kara Enflasyonu Yorumladı! “Ciddi Fark Var”

Enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından değerlendirmeler gelmeye başladı. TCMB eski başekonomisti Hakan Kara yorumladı. Detaylar haberde...
Hakan Kara Enflasyonu Yorumladı! “Ciddi Fark Var”
HABER GİRİŞ

Türkiye’de merakla beklenen enflasyon oranı belli oldu. Rapora göre Haziran ayında enflasyon yıllık bazda yüzde 71,60, aylık bazda yüzde 1,64 arttı. Böylece emekli ve memur zam oranı ayrıca kira zam oranı belli oldu. Netleşen veriler sonrasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) eski başekonomisti Hakan Kara yaptığı değerlendirmede önemli açıklamalarda bulundu.

Sosyal medya hesabından değerlendirmede bulunan Hakan Kara, veri açıklanmadan önce Merkez Bankası’nın bir süredir para politikasını iletişimini mevsimsellikten arındırılmış enflasyon üzerinden kurguladığını söyleyerek, “Öte yandan, bu değeri kendi hesaplayıp açıklıyor. Hem hedefleyen hem de açıklayan kurumun aynı olması pek sağlıklı değil. TÜİK’in açıklaması daha isabetli olur.” değerlendirmesinde bulundu.

Verinin gelmesinin ardından İTO ve TÜİK fiyat endeksleri arasındaki farkın tekrar açılmaya başlandığını söyledi.

Kara, memur ve emekliye daha az ücret artışı yapmak için bütün kamu zamlarının Temmuz’a ertelendiğinden Haziran enflasyonunun epey düşük çıktığını söyledi. Bir aylık değere bakıp bunu trend olarak görmenin pek sağlıklı olmadığını aktardı.

Bunun yanında söz konusu açıklamasında “Haziran resmi enflasyonu %1,64 olarak açıkladı. Peki, para politikası açısından en önemli değişken olan mevsimsel etkilerden arındırılmış aylık enflasyon ne oldu?” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

2016 yılına kadar olan mevsimsel faktörler kullanıldığında yüzde 2,3, son döneme kadar olan verilerle mevsimsellikten arındırılma yapıldığında yüzde 1,9 olduğunu aktardı. Kara, arada ciddi farkın olduğunu belirtti.

Yüksek enflasyon ortamında mevsimsel faktörlerin oldukça değiştiğini dile getiren Kara, arındırılmış değerleri yorumlarken dikkatli olmanın gerektiğini bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.