Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

HAK-İŞ: Temmuz Ayı Enflasyonu Ücret Zammını Alıp Götürdü

HAK-İŞ Başkanı Arslan, kamu işçilerinin ücretlerinin kıyaslanmasına tepki göstererek, Temmuz ayı enflasyonun ücret zammını alıp götürdüğünü söyledi. Detaylar haberde...
HAK-İŞ: Temmuz Ayı Enflasyonu Ücret Zammını Alıp Götürdü
HABER GİRİŞ

HAK-İŞ Konfederasyonu ve Hizmet-İş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan, Hizmet-İş Sendikası’nın Bafra Turizm Bölgesindeki bir otelde düzenlenen Genişletilmiş Başkanlar Kurulu toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan Arslan, Kamu Çerçeve Protokolü’nün imzalanmasının ardından farklı statüdeki çalışanların, kamu işçilerinin ücretlerini gündeme getirmeye başladığını söyledi.

Zor şartlar altında çalışan kamu işçilerinin ücretlerinin kıyaslanmasına tepki gösteren Arslan, belediyelerde çalışan işçilerin büyük bölümünün asgari ücret düzeyinde ücret aldığını vurguladı.

“Temmuz Ayı Enflasyonu Ücret Zammını Alıp Götürdü”

Arslan, “Biz kimsenin aldığı ücret fazla diyemeyiz. Bu enflasyonist sistem, doğal olarak ücretlilerin milli gelirden aldığı payı azaltır, sermayenin milli gelirden aldığı payı yükseltir.” açıklamasında bulundu.
Temmuz ayı enflasyonun ücret zammını alıp götürdüğünü kaydetti. Çalışanları birbirine düşürecek sözlerin ayıp olduğunu belirtti.

HAK-İŞ Başkanı Arslan, bütün emekçilerin daha fazla ücret almasını talep ettiklerini belirterek, “Üyelerimizin de insan onuruna yakışacak bir ücret almasını talep ediyoruz.” dedi.

GCM Yatırım Banner

Arslan, 6772 sayılı Kanun gereğince 52 günlük ücret tutarında kamu kurum ve kuruluşları ile mahalli idarelerde çalışan kadrolu işçilere ödenen ilave tediyelerin, kanundaki açık hükme rağmen yargı kararları nedeniyle mahalli idarelerin iştiraklerinde/şirketlerinde çalışan işçilere ödenmediğini belirtti. Bunun ödenmesine yönelik talebini yineledi.

Belediyelerle yapılan başarılı toplu iş sözleşmelerinin zaman içerisinde yüksek enflasyon sebebiyle eridiğini ifade etti. Ayrıca bunun için sözleşme imzaladıklarını birçok belediyeden ek protokol talebinde bulunduklarını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.