Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hak-İş Kadın Komitesi: “Babalık İzni 40 Güne Çıkarılmalı”

Hak-İş Kadın Komitesi Başkanı Zengin'den, babalık iznine dair önemli açıklamalarda bulundu. İzin süresinin arttırılması gerektiğini belirtti.
Hak-İş Kadın Komitesi: “Babalık İzni 40 Güne Çıkarılmalı”
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hak-İş Kadın Komitesi Başkanı Fatma Zengin, çalışma hayatında kadınların karşılaştığı sorunlardan birinin iş, aile ve sosyal yaşam dengesinin sağlanamaması olarak belirtti.

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu bünyesinde kurulan Kadın İstihdamının Artırılması, Kadın Girişimciliğinin, Kooperatifçiliğinin Güçlendirilmesi ve Desteklenmesi Kapsamında Mevcut Sorunların Tespiti ve Çözüm Önerilerinin Belirlenmesi Alt Komisyonu, AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek başkanlığında toplandı.

Başkan Zengin, gerçekleştirilen toplantıda sunduğu raporda aile yaşamı içinde çocuk, yaşlı ve hasta bakımı gibi yükümlülüklerin kadınların üzerinde olduğunu ifade etti. Çalışma hayatında kadın-erkek görev dağılımında adil bir durumun olmadığını aktardı.

“Babalık İzni 40 Güne Çıkarılmalı”

Zengin, doğumda ebeveyn izinlerinin kapsamının genişletilerek hem anne hem de babaya ayrı ayrı uygulanmasını önerdi. Doğum yapan kadına bebeğin bakımı için analık izni verildiğini aktararak ücretin SGK tarafından geçici iş göremezlik ödeneği kapsamında karşılandığı belirtildi. Bu kapsamda babalık izninin 40 güne çıkarılmasının ve SGK tarafından rapor dahilinde bu iznin verilmesinin gerektiğini ifade etti.

DİSK Genel-İş Araştırma Daire Müdürü Özgün Millioğulları, kadınların yaklaşık yüzde 34’ünün kayıt dışı çalıştığını belirtti. Doğum sonrası kadınlara verilen iznin erkeklere de verilmesi gerektiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

SGK sosyal güvenlik uzmanı Nilüfer Atagün, Meclis’te babalık iznine dair  açıklamalarda bulundu. Babaların da emzirme izninden günde en az 1 saat olarak yararlanmaları gerektiğini söyledi. Bunun bakım izni olarak geçmesi gerektiğini aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın