Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

HAK-İŞ Başkanı: Vergi Oranları Yüzde 10 ile Sınırlandırılmalı

HAK-İŞ Başkanı Arslan, bugün düzenlenen törende EYT ve vergi oranları ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. İşte detaylar...
HAK-İŞ Başkanı: Vergi Oranları Yüzde 10 ile Sınırlandırılmalı
HABER GİRİŞ

Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ) Genel Başkanı Mahmut Arslan, HAK-İŞ’in 47. Kuruluş yıldönümü kapsamında düzenlenen törende önemli açıklamalarda bulundu. EYT ve vergi reformu konularına değindi.

Başkan Mahmut Arslan, Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusunun 1999 yılında IMF’nin ülkemize dayattığı o dönemdeki siyasi iktidarın teslim olduğu bir sorun olduğunu bildirdi. 1999 tarihinden önce işe girmiş bütün emekçilerin eski mevzuata göre emeklilik haklarını kullanabileceklerini aktardı. Bu konuda ciddi bir kararlılık gösterdiklerini bildirdi.

EYT düzenlemesi ile ilgili detaylar geçtiğimiz günlerde açıklandı.  1999 yılından önce işi başlayan kişilerden 25 yılını dolduran erkeklerin ve 20 yılını dolduran kadınların yaş koşulu aranmaksızın emekli olacağı bildirildi.

“Vergi oranları Yüzde 10 İle Sınırlandırılmalı”

Başkan Arslan vergi reformuna değindi. Yüksek enflasyondan dolayı vergi dilimlerinin aynı oranda arttırılması gerektiğini söyledi. Vergi dilimleri yüzünden toplu sözleşmelerde elde edilen kazanımların birkaç ay içerisinde kaybedildiğini aktardı. Kriz dönemi için çözüm önerilerinin olduğunu vurguladı. Türkiye krizlerden kurtulana kadar vergi oranlarının yüzde 10 ile sınırlandırılmasını istediklerini söyledi.

Maden kazasına değinen HAK-İŞ Başkanı, kazada kimin sorumluluğu ve ihmali varsa gereğinin yapılmasını istediklerini ifade etti. Yeni kazaların yaşanmaması için buna ihtiyaçlarının olduğunu aktardı. İş kazalarının yaşanmasını istemediklerini bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile ilgili son gelişmelere değindi. KKTC’nin Türkiye için büyük önem arz ettiğini söyledi. Türkiye’nin kendi geleceği için adaya sahip çıkmak zorunda olduğunu bildirdi. ABD ve AB’nin şantajlarına Türkiye’nin kulak asmaması ve bu meselenin kökten çözülmesinin gerektiğini aktardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.