Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

EYT’de Son Durum ne? Detaylar Belli Oldu!

EYT düzenlemesinde sona yaklaşılırken konuya dair detaylar geliyor. Yapılacak düzenleme ile kaç kişinin emekli olacağı ve ne kadar maaş alacağı bilgisi paylaşıldı.
EYT’de Son Durum ne? Detaylar Belli Oldu!
HABER GİRİŞ

Milyonların merakla Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili düzenlemenin netleşmesini bekliyor. Konuyla ilgili yetkililerden açıklamalar gelirken dar gelirler, çalışanlar ve EYT düzenlemesinde sona yaklaşıldı.

Özellikle EYT düzenlemesine yönelik ayrıntılar belli olmaya başladı. Kaç kişinin emekli olacağı, kademeli emeklilik sistemi ve maaşlar ile ilgili detaylar netleşti.

“4-4,5 Milyon Kişi Emekli Olacak”

Sabah’ın haberine göre kademeli emeklilik sisteminde ilk aşamada 1,5 milyon EYT’li emeklilik hakkı kazanacak. Sistemde aşama aşama 4-4,5 milyon kişi emekli olacak. 1999 yılından önce işi başlayan kişilerden 25 yılını dolduran erkekler ve 20 yılını dolduran kadınlar yaş koşulu aranmaksızın emekli olacak.

EYT ‘nin kapsamında yaklaşık 3-4 milyon insanın bulunduğu aktarıldı. Prim gün sayısına göre hesaplamalar yapılarak kademelendirmenin gündeme alındığı ifade edildi.

“Emeklilerin Aylığı Asgari Ücrete Yükselebilir”

EYT’deki çalışmaların ardından emekli olacak kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri de maaş düzenlemesi. Vatandaş emekli olduktan sonra ne kadar maaş alacağını araştırıyor. Konuyla ilgili en düşük emekli maaşının asgari düzeyde yer alacağı paylaşıldı. 3 bin 500 TL olan emekli aylığının asgari ücret düzeyine yükseltilmesi söz konusu.

GCM Yatırım Banner

1 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe girecek olan 3600 gösterge düzenlemesi ile emeklilerin artacağı bildirildi. Özellikle polis ve öğretmenlerin düzenlemeyi beklediği belirtildi. Yılbaşı itibari ile emeklilik isteyeceklerin sayısının 300 bini bulacağı aktarıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Vedat Bilgin ise çok yakın bir zamanda asgari ücret ve EYT düzenlemelerinin sonucunda vatandaşın memnun olacağını söyledi. Ücretlerin enflasyon karşısındaki kaybını kaldıracaklarını belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.