Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Bilgin’den EYT ve Asgari Ücret Açıklaması: Vatandaşlar Memnun Olacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Vedat Bilgin, katıldığı bir panelde vatandaşların merak ettiği EYT ve asgari ücret konusuna ilişkin konuştu.
Bakan Bilgin’den EYT ve Asgari Ücret Açıklaması: Vatandaşlar Memnun Olacak
Yorum

Milyonlarca vatandaşın en çok merak ettiği konular arasında yer alan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ve asgari ücrete dair yeni bir açıklama geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Ortak Paylaşım Forumu’nun “Çalışma Hayatında Sürdürülebilirlik” ana temasıyla gerçekleştirilen etkinliğinde konuştu.

Bakan Bilgin enflasyonda asgari ücret üzerinde tahribat yarattığını belirterek, Aralık ayında yapacakları düzenleme ile bunu sona erdireceklerini söyledi. Merak uyandıran EYT konusuna da değinen Bakan Bilgin, Aralık ayı içerisinde bütün sorunları aşmaya yönelik kapsamlı bir düzenleme yapılacağını söyledi.

Çok detaylı bir çalışma yürüttüklerini belirten Bilgin, “Primler araştırılıyor, özelliklere bakılıyor. Endişeleri giderecek şeffaf düzenleme yapılacak.” diye konuştu. Ücretlerin enflasyon karşısındaki kaybının kaldıracaklarını belirten Bilgin, çalışanların ve emeklilerin memnun olacağını aktardı.

Asgari ücret düzenlemesi için de Aralık ayını işaret eden Bilgin, kayıt dışı istihdam konusunda dikkat eden şirketlere kamu destekleri vereceklerini belirtti.

Asgari Ücret Söylentileri

Tüm kamu çalışanları ve emekli olacakları kapsayan toplumsal adalet duygusunu içeren bir sistem getirdiklerini kaydeden Bilgin, “Önümüzdeki günlerde yıllardır Türkiye’de çalışma hayatında sendikaların önemli taleplerinden biriydi, geçici işçiler sorunu, onu çözmek üzereyiz.” açıklamasında bulundu.

Asgari ücret için 20 bin lira gibi bir rakam söyleyebileceğini ancak bunun işverenin ödeyebileceği bir rakam olması gerektiğini aktaran Bilgin, kamuoyundaki söylentilerin gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

Bakan Bilgin birkaç gün önce asgari ücrete dair açıklamasında, konuşulan rakamlara karşı çıkarak, bunun loto tahmini olmadığını söylemişti. Ücretlerin keyfi olarak belirlenmediğini ve kararın Asgari Ücret Komisyonu’ndan çıkacak ortak karar neticesinde netleşeceğini vurgulamıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu