Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

HAK-İŞ Başkanı: Komisyondan Arzu Ettiğimiz Sonuç Çıkmayacak

Milyonlar asgari ücrette net kararı beklerken konuya yönelik değerlendirmede bulunan HAK-İŞ Başkanı Mahmut Arslan, Türkiye'deki asgari ücretin genel ücret haline geldiğini vurguladı.
HAK-İŞ Başkanı: Komisyondan Arzu Ettiğimiz Sonuç Çıkmayacak
HABER GİRİŞ

Asgari Ücret Komisyonu’nun ikinci toplantısı sonrasında net ücrete yönelik bir açıklama yapılmadı. Gözler Aralık ayının son haftasında gerçekleşecek toplantıdayken konuya dair yetkililerden değerlendirmeler gelmeye devam ediyor. En son açıklama HAK-İŞ Başkanı Mahmut Arslan’dan geldi.

Yakın bir zamanda Asgari Ücret Komisyonu’na yönelik eleştiride bulunan HAK-İŞ Başkanı Arslan, bugün TRT Habere konuştu.

HAK-İŞ Başkanı, asgari ücretin aile kriterine göre belirlenmesi gerektiğini vurguladı. Ayrıca asgari ücret belirlenirken, asgari ücret dışındaki ücretlerinde dengelenmesi gerektiğini aktardı.

“Bizde Asgari Ücret Genel Ücrete Yakın Bir Ücret”

Asgari ücret Tespit Komisyonu’nun yapısına itiraz ettiklerini kaydetti. “Bugünkü yapısı hem katılımcılık hem de çoğulculuk ve kapsayıcılık anlamında Türkiye’yi ve çalışanları temsil etmiyor. Bu yapıdan çokta bizim arzu ettiğimiz gibi bir sonucun çıkmayacağını biliyoruz. Türkiye’deki asgari ücret Batılı ülkelerdeki gibi istisnai bir ücret değil. Bizdeki asgari ücret genel ücrete yakın bir ücret.” diyerek konuştu.

Arslan, “Şuan için bizim kamuoyuna açıklayacağımız bir rakam yok. Asgari ücrette rakamlar son ana kadar değişebilir. Onun için rakamdan ziyade asgari ücrette ne arıyoruz o önemli.” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

“Belirlenen Asgari Ücret Toplumun Büyük Bölümünü İlgilendiriyor”

HAK-İŞ Başkanı, “Avrupa Birliği ülkelerinin tamamında toplam çalışanların asgari ücretli çalışanlara oranı yüzde 6, en yüksek doğu ülkeleri genelinde yüzde 15, İspanya’da ise 0,6. Türkiye’de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in açıklamalarını baz alırsak bu oran yüzde 38. O yüzden belirlediğimiz asgari ücret istisnai bir ücret değil toplumun büyük bir kesimini ilgilendiriyor.” ifadesinde bulundu.

Arslan, kamudaki taşeronların kadroya alınması hakkında konuştu. Taşeron işçi sayısının 100 bine yaklaştığına vurgu yaptı. Yıl sonuna kadar gerçekleşmesini beklediklerini belirterek kamuda taşeron şirketlerde çalışan tüm işçilerin dahil edilmesine yönelik taleplerinin olduğunu aktardı.

EYT düzenlemesine yönelik konuşan HAK-İŞ Başkanı Arslan, 8 Eylül 1999’dan önce işe girenlerin o tarihteki mevzuata göre emeklilik haklarının sağlanması gerektiğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.