Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Haftanın Kazandıran ve Kaybettiren Kripto Paraları (6-12 Kasım 2023)

Hafta içerisinde değişen piyasalar ile bu haftanın en çok kazandıran ve kaybettiren kripto para birimleri sayfamızda. Detaylı bilgi için hemen tıklayın!
Haftanın Kazandıran ve Kaybettiren Kripto Paraları (6-12 Kasım 2023)

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) spot Bitcoin ETF’lerinin onaylanacağı beklentisi kripto para piyasasında yeşil mumları yukarı taşımayı sürdürüyor. 18 ayın zirvesini gördükten sonra güçlü yükselişini koruyan Bitcoin (BTC), 38 bin dolara koştu.

BTC için tarihi zirvesine ulaşma yolunda olduğu yönünde beklentiler yüksek sesle konuşulur oldu.

Haftalık yüzde 6’ya yakın artış yaşayan dijital para birimi, yazım anında 37 bin dolar seviyesinde kayda geçti.

Ethereum (ETH), haftalık yüzde 9 artış yaşayarak 2000 dolar seviyesini yakaladı. Volatil hareketleri sürdüren kripto para birimlerinde haftanın en çok kazandıran ve kaybettiren kripto paraları ise şöyle oldu:

Haftanın En Çok Kazandıranları

1. FTX Token (FTX)

MANŞET HABER
Döviz ve Borsa Kazançlarına Vergi Artırımı İddiası

Bu haftanın en çok kazandıran ismi FTX Token (FTX) oldu. Haftaya 35,28 lira seviyesinden giriş yapan kripto para ilerleyen günlerde zirve artış yaşayarak yüzde 225 oranında prim yaptı. 106 lira seviyesinden işlem gören FTX’in piyasa değeri 35 milyar TL’ye yükseldi.

2. ORDI (ORDI)

Haftanın en çok kazandıran ikinci ismi ORDI (ORDI) oldu. Haftalık yüzde 200’ün üzerinde yükseliş gören ORDI, 204 lira seviyesinden haftaya başladıktan sonra anlık yazımda 625 lira seviyesine çıktı.

3. 0x Protocol (ZRX)

Haftalık yüzde 100’ün üzerinde artış yaşayan 0x Protocol (ZRX), kazancıyla üçüncü sırada yerini aldı. Haftaya 7,60 liradan giriş yaptıktan sonra yazım anında 16 liraya yaklaştı.

Haftanın En Çok Kaybettirenleri

1. Neo (NEO)

Mayıs ayının sonuna doğru yatırımcısının yüzünü güldüren ve en çok kazandıran kripto para olan Neo (NEO), bu hafta kazancını koruyamadı.

Hafta başında fiyatı 371,63 dolar olan NEO, yüzde 9 düştü. Yazım anında 358 liradan kayda geçen kripto paranın piyasa değeri 25,2 milyar dolar seviyesine çekildi.

2. MultiversX (EGLD)

Bu hafta en çok kaybettiren ikinci kripto para MultiversX (EGLD) oldu. Haftalık yüzde 3’ün üzerinde düşüş yaşayarak piyasa değeri 33,2 milyar liraya geriledi. Haftanın son işlem gününde ise 1,268.30 liradan işlem gördü.

3. Maker (MKR)

Temmuz ayında kayıplarını silen Maker (MKR), bu hafta düşüş eğilimi gösterdi. Haftanın en çok düşen üçüncü ismi, 37,630 lira seviyesinden haftaya giriş yaptıktan sonra ilerleyen günlerde yüzde 3 oranında düştü. Yazım anında 37,018 lira seviyesinde kayda geçti

Sıkça Sorulan Sorular

 • En iyi kripto para hangisidir?

  Kripto para piyasası incelendiği zaman 9500 civarında coin olduğu görülmektedir. Bunlar arasından hangisinin en iyi olduğunu belirlemek güçtür. Yine de Bitcoin, Ethereum, Ripple, Dogecoin gibi öne çıkan kripto para birimleri bulunmaktadır. Kripto para fiyatları incelendiğinde ise bazılarının büyük bir değere ulaştığı görülürken bazıları Türk lirası bazında bile oldukça küçük değerlere sahiptir. Kripto para borsası bazında incelemeler yapıldığında ise Binance, Coinbase, Kraken gibi öne çıkan isimler olduğu görülüyor. Bunlar arasında en iyisi hangisi, kripto para en çok kazandıran ve kaybettirenleri neler gibi sorular sürekli gündemde yer alıyor. En iyi kripto para sıralaması için coinmarketcap gibi web sitelerindeki güncel kripto para listesi takip edilebilir.

 • Bir kripto para nasıl yükselir?

  Kripto para değerleri kullanıcılardan gelen arz ve talebe bağlı olarak belirlenir. Kripto para kazanma ve kripto para kaybetme konusu da arz ve talepte görülen değişimlere göre gerçekleşmektedir. Dolayısıyla kripto para fiyatları yatırımcıların ilgisine göre yükselip düşmektedir. Kripto para düşüş eğilimleri ise yatırımcıların artık o coine ilgisinin azaldığını gösteren en önemli bilgidir. Bir kripto para nasıl yükselir anlamak istiyorsanız ona olan arz ve talep değişimlerini incelemelisiniz. Aynı zamanda kripto paranın mantığını da iyi anlamalısınız. Örneğin bitcoin nedir tam olarak bilmelisiniz.

 • Bir kripto paranın yükseleceği nasıl anlaşılır?

  Bir kripto para herhangi bir iyimser nedene bağlı olarak yükselişe geçebilir. Örneğin herhangi bir nedenle bir kripto para birimi aşırı ilgi görmeye başladıysa ciddi yükselişler gözlenebilir. Bu nedenle bir kripto paranın yükseleceğini anlamak için öncelikle onunla ilgili gelişmeleri ve canlı coin değişimlerini takip etmelisiniz. Kripto para borsası kapsamında yapacağınız araştırmalar size sadece bir coin için değil birkaç farklı coinden oluşan kripto para kazama listesi verebilir. Bunun nedenlerinden birisini yükselişlerin birbirini tetikleyebilecek olmasıdır. Yani sadece bir coini etkileyen gelişme olsa da diğer coinlerde de beklentiye neden olarak yükselişi beraberinde getirebilir. Bu noktada kısaca yükselişin geleceğini artan alımlardan anlayabilirsiniz.

 • Yeni çıkan coin almak mantıklı mı?

  Yeni çıkan kripto paralar genellikle aşırı yükseliş gösterecek beklentisiyle alınmaktadır. Ancak bu her zaman tutan bir durum değildir. Her kripto para yükselecek diye bir kural bulunmaz. Hatta bazı projeler rağbet görmedikleri için ya da işlemde olduğu kripto para borsası kurallarına uygun hareket etmediği için liste dışı kalabilir. dolayısıyla her yeni çıkan coini almak mantıklı değildir.

 • 1 Shiba ne kadar?

  Kripto para piyasası içerisinde önemli yere sahip olan token’lardan birisi de Shiba Inu’dur. Japonların meşhur av köpeği Shiba’dan ilham alarak oluşturulmuş bir şaka token’ıdır. Kripto para son dakika verilerine göre (Mayıs - 2023) 1 Shiba 0,00000988 dolar seviyesinde bulunuyor. TL bazında 1 shiba ne kadar diye baktığımızda 0,000193 lira düzeyinde görünüyor. Bitcoin günlük fiyat bazında baktığımızda 1 shiba 0,0000000003 BTC düzeyinde bulunuyor.

 • 1 adet Ethereum ne kadar?

  Kripto para sıralaması içinde gümüş olarak nitelendirilen Ethereum, en başından beri piyasanın en güçlü ikinci kripto parasıdır. Bitcoinden sonra en çok tercih edilen kripto para olan ETH’nin fiyatı Mayıs 2023 itibarıyla 1900 - 2000 dolar seviyelerinde gezmektedir. Kripto para kurları incelendiği zaman 1 adet Ethereum 0,06587278 Bitcoin değerindedir. Türk lirası bazında ise 1 adet ETH 37 bin 250 liradan daha fazla bir değere sahiptir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/3Ç Kar/Zarar %24.02/75.98%