Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Haftanın Kazandıran ve Kaybettiren Borsa Hisseleri (29 Ocak-2 Şubat 2024)

Hafta içerisinde değişen borsa piyasaları ile bu haftanın en çok kazandıran ve kaybettiren borsa hisseleri sayfamızda. Detaylı bilgi için hemen tıklayın!
Haftanın Kazandıran ve Kaybettiren Borsa Hisseleri (29 Ocak-2 Şubat 2024)
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa Şubat ayına giriş yapıldığı haftada yükselişine hız verdi ve yeni bir rekor seviyeye ulaştı. BIST 100 endeksi haftalık bazda yüzde 3’ten fazla artış kaydetti ve 8762 puana kadar yükseldi. Bu yeni rekor seviye olarak kaydedildi. Endeks Cuma günü kapanışında 8665 puan seviyesinden işlem görüyordu.

Hafta içerisinde Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in ekonomi politikasına ilişkin açıklamaları sonrası borsadaki yükseliş hızlandı. Takip edilen  veriler arasında dış ticaret endeksi, Ticaret Bakanlığı’nın dış ticaret raporu ve ekonomik güven endeksi yer aldı.

BIST 100 haftalık grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Gelecek hafta Pazartesi günü ise Ocak ayının enflasyon rakamları takip edilecek. Diğer yandan TCMB’de Hafize Gaye Erkan’ın istifası ve yerine Fatih Karahan’ın atanması sonrası borsanın haftaya nasıl bir başlangıç yapacağı merak ediliyor. Bu gelişmeler ışığında geride kalan haftada yatırımcılara en çok kazandıran ve kaybettiren hisse senetleri şu şekilde…

Haftanın En Çok Kazandıran Borsa Hisseleri

Borsada rekor geldiği haftada BASCM, BALAT ve SELGD en çok yükselen hisse senetleri oldu.

1. BASCM Yüzde 34 Kazandırdı – Baştaş Başkent Çimento (BASCM)

BASCM haftalık grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Borsanın yeni rekor seviyesine ulaştığı haftada yatırımcılara en çok kazanç sağlayan hisse senedi BASCM oldu. Haftalık bazda yüzde 34 getiri sağlayan hisse senedinin değeri 11,5 TL’ye kadar ulaştı. Bu yükseliş haftalar süren düşüşü takip ediyor.

GCM Yatırım Banner

2. BALAT Yüzde 34 Kazandırdı – Balatacılar Balatacılık (BALAT)

BALAT hisseleri hafta içerisinde yüzde 34 yükseldi ve borsada en çok kazandıranlardan oldu. Yükseliş sonrası hisse senedinin değeri 24,92 TL’ye ulaştı.

3. SELGD Yüzde 30 Kazandırdı – Selçuk Gıda (SELGD)

Borsada bu hafta yatırımcıların en çok getiri sağladığı hisse senetlerinden bir diğeri SELGD oldu. Gıda hissesi haftalık bazda  yüzde 30 yükseldi ve 41,16 TL’ye kadar çıktı. Hisse senedi ayrıca bu hafta yeni rekorunu kırarak yükseliş serisini sürdürdü.

4. ADEL Yüzde 30 Kazandırdı – Adel Kalemcilik (ADEL)

ADEL hisseleri bu hafta içerisinde yüzde 30 yükseliş yaşayarak en çok kazandıranlardan oldu. Hisse senedinin değeri bu yükseliş sonrası 515 TL’ye kadar çıktı.

5. AVHOL Yüzde 30 Kazandırdı – Avrupa Yatırım Holding (AVHOL)

Yatırımcıların bu hafta en çok kazanç elde ettiği hisse senetlerinden bir diğeri AVHOL oldu. Hafta içinde yüzde 30 yükselen hisse senedinin değeri 42,64 TL seviyesindeydi.

Haftanın En Çok Kaybettiren Borsa Hisseleri

Borsadaki yükseliş eğilimine rağmen YBTAS, RALYH ve LIDER en çok kayıp yaşayan hisseler oldu.

1. YBTAS Yüzde 19 Kaybettirdi – Yibitaş İnşaat (YBTAS)

YBTAS hisse grafiği

Kaynak: Paratic Piyasalar

Borsada hisse senetlerinin büyük bölümü yükselmesine rağmen bazı hisseler büyük kayıp yaşadı. Bu hafta en çok kayıp yaşayan hisse senedi YBTAS oldu. Haftalık bazda yüzde 19 düşen hisse senedinin değeri 160000 TL seviyesindeydi.

2. RALYH Yüzde 14 Kaybettirdi – Ral Yatırım Holding (RALYH)

Geride kalan haftada borsada en çok düşüş yaşayan hisse senetlerinden bir diğeri RALYH oldu. Hafta içerisinde yüzde 14 kayıp yaşayan RALYH, 77,65 TL’ye geriledi.

3. LIDER Yüzde 13 Kaybettirdi – LDR Turizm (LDR)

LIDER hissesi bu haftaki kaybını yüzde 13’e taşıdı. Düşüş sonrası hisse senedinin değeri 56,80 TL seviyesindeydi.

4. YAYLA Yüzde 12 Kaybettirdi – Yayla Enerji (YAYLA)

Hafta içerisinde YAYLA hissesi yaşadığı düşüş ile en çok kaybettirenlerden oldu. YAYLA haftalık bazda yüzde 12 düşüşle 9,90 TL seviyesinden işlem gördü.

5. KGYO Yüzde 9 Kaybettirdi – Koray GMYO (KGYO)

Yatırımcıların borsada bu hafta en çok kayıp yaşadığı hisseler arasında KGYO yer aldı. Haftalık bazda yüzde 9 kayıp yaşayan hisse senedinin değeri 38 TL’ye geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.