Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hafize Gaye Erkan’a 2 Yıl Boyunca Ödeme Yapılacak mı?

Merkez Bankası’nın ilk kadın başkanı tartışmalı geçen gündemden sonra görevinden ayrıldı. Ancak bu kez görevden ayrılış biçimine ilişkin başka bir tartışma doğdu.
Hafize Gaye Erkan’a 2 Yıl Boyunca Ödeme Yapılacak mı?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığı görevinden ayrılan Hafize Gaye Erkan hakkında bu kez “etik” tartışmaları gündeme geldi. 2 Şubat Cuma günü sosyal medya hesabı üzerinden “affını istediğini” söyleyen ancak gece yarısı atama kararlarının paylaşıldığı Resmi Gazete ilanındaki kararnamede görevinden alındığı açıklanan Hafize Gaye Erkan’ın görevinden ayrılışındaki şaibe başka bir detayı ortaya koydu.

4 yıldan önce görevinden alınan Merkez Bankası Başkanı’na mevzuat gereğince 2 yıl boyunca maaş ödeneceği bilgisi kamuoyunun gündemine düştükten sonra konuya ilişkin net açıklamalar TCMB eski başkanı Durmuş Yılmaz’dan geldi.

5 yıllık kesintisiz görev süresini 2006-2011 yılları arasında yürüten Yılmaz, Cumhuriyet’e verdiği demeçte, daha önce Meclis gündemine getirdiği soruyu hatırlattı.

Plan Bütçe Komisyonu’na sunduğu soruda, görev süreleri dolmadan Cumhurbaşkanı kararıyla tasfiye edilen Merkez Bankası başkanlarına ödeme yapılıp yapılmadığını sorguladığını söyledi.

Merkez Bankası’ndan gelen cevapta ise eski görevlilerin 2 sene boyunca ücret almalarının mümkün olduğunun söylendiğini paylaştı. Yılmaz’ın aktardığına göre TCMB’den gelen resmi yanıt şöyle oldu:

GCM Yatırım Banner

“Sadece Merkez Bankası değil, tüm kamu görevlilerinin görevden alındıktan sonra 375 sayılı KHK’nin ek 35. maddesine göre iki yıl boyunca eski görevlerinin ücretlerini almaları mümkün.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın