Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Guterres’den Sitem: Fosil Yakıt Piyasalarının İnsafına Kaldık

BM Genel Sekreteri Guterres, enerji krizi sonrası büyük ekonomilerin yöneldiği alternatif yakıt tercihlerini eleştirdi. Detaylar haberde;
Guterres’den Sitem: Fosil Yakıt Piyasalarının İnsafına Kaldık
HABER GİRİŞ

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Viyana’daki Avusturya Dünya Zirvesi’ne video aracılığıyla Rus enerjisine alternatif olan fosil yakıt finansmanı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Ukrayna işgali sonrası Rusya’ya ambargo uygulama kararı alan Avrupa Birliği (AB), Rus enerjisinden vazgeçerek kömüre yönelmek zorunda kaldı. Ancak AB’nin yenilenebilir enerji kapasitesini artırma planı, kömür tesislerinin beklenenden uzun süre kullanılabileceği gerçeğiyle kesişti.

BM Genel Sekreteri Guterres de yaptığı değerlendirmede kömürün aptal bir yatırım olduğunu ve milyarlarca dolarlık atıl varlığa yol açtığını savundu.

Fosil yakıt araştırmalarını “hayal ürünü” olarak gördüğünü ifade eden Guterres, buna finansman ayırmaktan vazgeçilmesi gerektiğini vurguladı. Küresel enerji krizi yüzünden fosil yakıt piyasalarının tavan yaptığının altını çizerek, “Sadece savaş, kirlilik ve iklim felaketi belasını daha da besleyecek” dedi.

“Yenilenebilir Enerjiye Yatırım Yapsaydık Fosil Yakıt Piyasalarının İnsafına Kalmazdık”

Enerji krizini Ukrayna’daki savaşın şiddetlendirdiğini düşünen Guterres’e göre, enerji kriziyle birlikte büyük ekonomiler fosil yakıtlarını tehlikeli bir şekilde ikiye katladı.

GCM Yatırım Banner

Guterres’in ifadesi şöyle:

“Savaş iğrenç bir dersi pekiştirdi: enerji karışımımız bozuldu. Geçmişte yenilenebilir enerjiye büyük yatırım yapmış olsaydık şimdi fosil yakıt piyasalarının istikrarsızlığının insafına bu kadar çarpıcı şekilde düşmezdik.”

“Rus İthalatından Uzaklaşma İsteği Bazı Zorlu Durumlara Yol Açtı”

Enerji geçişi ve güvenliği hakkında endişelerin, Ukrayna işgali sonrası arttığını dile getiren Guterres, hem petrol hem de gaz için Rusya’nın tedarikçi rolünün önemli olduğuna dikkat çekti.

Bir dizi büyük ekonominin son aylarda hidrokarbona olan bağımlılığı azaltmak için plan oluşturduğu bilgisini vererek, “Bu Rus ithalatından uzaklaşma isteği bazı zorlu durumlara yol açmıştır” dedi.

Tek Gerçek Yol Yenilenebilir Enerji

İklim krizinin en kötü etkilerini önleme penceresinin hızla kapandığını ifade eden Guterres, küresel ısınmaya işaret etti. Gezegenin 1,2 dereceye kadar ısındığını söyleyerek 2030 yılına kadar emisyonların yüzde 45 oranında düşürülmesi gerektiği önerisinde bulundu.

Guterres, tüm finansal aktörler için fosil yakıt finansmanına yönelmek yerine yenilenebilir kaynaklara yatırım yapma çağrısında bulundu.

“Enerji güvenliğine, istikrarlı enerji fiyatlarına, refaha ve yaşanabilir bir gezegene giden tek gerçek yol kirletici fosil yakıtları, özellikle de kömürü, terk etmek ve yenilenebilir enerjiye dayalı enerji geçişini hızlandırmaktan geçiyor” şeklinde konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın