Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Guterres Gelişmiş Ülkelerin Finansman Taahhüdünü Anımsattı

BM Genel Sekreteri Guterres, iklim değişikliğiyle mücadelede en az gelişmiş ülkelere destek için gelişmiş ülkelere çağrıda bulundu. İşte detaylar;
Guterres Gelişmiş Ülkelerin Finansman Taahhüdünü Anımsattı
HABER GİRİŞ

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Katar’ın başkenti olan Doha’da düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) En Az Gelişmiş Ülkeler 5. Konferansı’nda açıklamalarda bulundu. Guterres açıklamasında gelişmiş ülkelere çağrıda bulundu.

Guterres, gelişmiş ülkelerin iklim değişikliğiyle mücadelede diğer ülkelere yıllık olarak 100 milyar dolar finansman sağlama taahhüdünü hatırlattı. Gelişmiş ülkelere söz konusu taahhüdü yerine getirmeleri konusunda istekte bulundu.

İklim Değişikliğine Uyum için Destek Sağlanmalı

İklim felaketleri sebebiyle her 10 ölümden 7’sinin en az gelişmiş ülkelerde olduğunu bilgisini verdi. Guterres, en az gelişmiş ülkelerin iklim değişikliğine uyum sağlayabilmeleri için gelişmiş ülkelerin destek sağlaması gerektiğini savundu.

Gelişmiş ülkelerin yıllık 100 milyar dolar toplama taahhüdünün yerine getirilmesi konusundaki çağrısını tekrarladı.

Açıklamalarının ardından resmi Twitter hesabından paylaşımda bulunan Guterres, “En Az Gelişmiş Ülkeler, dünyadaki sera gazlarının %4’ünden daha azına katkıda bulunuyor.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Hükümetlerin, iş dünyasının ve sivil toplumun krizin ön saflarında yer alan en az gelişmiş ülkelere iklim adaleti sağlaması gerektiğini kaydetti.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Sahte vaatler çağı artık sona ermeli.” diyerek dikkat çekti.

100 Milyar Dolarlık Finansman Taahhüdü

AA’nın haberinde gelişmiş ülkelerin 2009’da gelişmekte olan veya az gelişmiş ülkelerin iklim değişikliğiyle mücadelesine destek için 2020 itibarıyla yıllık 100 milyar dolar finansman sağlamayı taahhüdü hatırlatıldı.

Gelişmiş ülkeler tarafından taahhüt edilen iklim finansmanının şimdiye kadar istenen seviyede gerçekleşmediği de vurgulandı.

Katar’da düzenlenen BM En Az Gelişmiş Ülkeler Beşinci Konferansı, 9 Mart’a kadar devam edecek.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.