Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Gelişmekte Olan Ülkelere Verilecek Fon COP27’de Onaylandı

Gelişmekte olan ülkeler için COP27’de görüşülen fon oluşturma kararı onaylandı. İklim değişikliğine maruz kalan ülkelere finansman sağlanacak.
Gelişmekte Olan Ülkelere Verilecek Fon COP27’de Onaylandı
Yorum

Mısır’da gerçekleştirilen İklim Zirvesi’nden gelişmekte olan ülkeler için sevindirici bir haber geldi. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 27. Taraflar Konferansı’nda (COP27), iklim değişikliğinin gelişmekte olan ülkelerin üzerindeki olumsuz etkisine dikkat çekildi.

İklim değişikliğine maruz kalan ülkelerin zarar ve kayıplarının karşılanması için finansman sağlanmasına karar verildi.

COP27’de, uzun süredir talepte bulunan ülkelere sağlanacak finansman desteği için fon kurulması onandı.

2023’ün sonunda Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) yapılması planlanan konferansta, fonun detaylarının belirleneceği öğrenildi.

Guterres: Fon Kararı Tek Başına Yeterli Değil

Konuya ilişkin açıklama yapan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, alınan kararı memnuniyetle karşıladığını duyurdu.

Gelişmişlik seviyesi düşük olan ülkelerin, iklim değişikliğinden görece daha fazla zarar aldığına değinerek, fon yaratma fikrinin tek başına yeterli olmayacağını savundu.

Guterres, “Kırılan güveni yeniden inşa etmek için çok ihtiyaç duyulan siyasi bir işaret” olarak ifadede bulundu. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu