Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Gürsel Baran: ATO Yeni Asgari Ücretten Memnun

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Baran, işverene sağlanan asgari ücret desteğinin bütçe imkanları çerçevesinde yeniden değerlendirilebileceğini söyledi. İşte detaylar;
Gürsel Baran: ATO Yeni Asgari Ücretten Memnun
Yorum

Milyonların beklediği asgari ücret Temmuz zammı bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan tarafından açıklandı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun bugün üçüncüsünü gerçekleştirdiği toplantının ardından net asgari ücret 11 bin 402 liraya yükseldi.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, yüzde 34 zam yapılan asgari ücrete ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Baran şu şekilde konuştu;

“Asgari ücret rakamı, diğer ücretler için temel teşkil etmesi, üretim ve iş maliyetlerini etkilemesi nedeniyle sadece işçiler için değil, işverenler ve hükümetimiz için de önemli bir rakam.”

Yeni asgari ücretin hem çalışanlara hem de işverenlere hayırlı olması için temennide bulunan Baran, ücretin belirlenmesinde fiyat artışlarının genel seviyesinin dikkate alınması ve çalışanların refah seviyesinin korunmasının önemli olduğunu vurguladı.

İşveren Desteği 50 Liraya Yükseldi

Asgari ücrete sağlanan işveren desteğinin 400 liradan 500 liraya çıktığını anımsatan Baran, enflasyonla mücadele sürecinin işçi ve işveren ayrımı yapmaksızın herkesi etkilediğini kaydetti.

İş dünyasının çalışanı ve işvereniyle bir bütün olduğuna işaret eden Baran, fiyat artışlarının genel seviyesi dikkate alınarak çalışanlarının refah seviyesinin korunmasının öncelik olmasının önemli olduğunu belirtti.

Asgari ücret kararından memnun olduklarına dikkat çeken Baran, “İstihdam maliyetleri işverenlerin rekabet gücünü doğrudan etkileyen bir faktör. Bu aşamada asgari ücret desteğinin devamı çok kıymetli.” ifadelerini kullandı.

İşverene sağlanan asgari ücret desteğinin, asgari ücret artış oranı ve genel fiyat seviyesinin dikkate alınarak bütçe imkanları çerçevesinde yeniden değerlendirilebileceğini kaydetti.

Baran yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında kurulan yeni kabinenin alacağı önlem ve yapacağı çalışmalarla ekonomide dengeleri en kısa sürede yerine oturtacağına ve fiyat dengesizliklerinin de en kısa sürede ortadan kalkacağına inanıyoruz.” dedi.

KAYNAK: AA

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu