Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Güney Kore Polisi Yakaladı: Terra Olayında İlk Tutuklama Geldi

Kripto para ekosisteminde büyük panik yaratan Terra çöküşünün yankıları sürüyor. Güney Kore’de konuyla ilgili bir kişi tutuklandı.
Güney Kore Polisi Yakaladı: Terra Olayında İlk Tutuklama Geldi
Yorum

Kripto para topluluğu bu yıl içerisinde Terra ekosisteminde yaşanan çöküş ile sarsıldı. Olayın ardından aylar geçti ve yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Güney Kore polisinin Terra blok zinciri ekosisteminin çöküşüne karışan ilk kişiyi yakaladığı bildirildi.

Terraform Labs’ın iş ekibinin başkanı Yoo Mo’nun tutuklanmasıyla ilgili haberler Kore medyasında yer aldı. Bölge savcısı Choi Sung-kook Forkast’a bilgiyi doğruladı.

Seul Güney Bölge Savcılığı, Yoo hakkında, Sermaye Piyasası Yasasını ihlal etmek ve TerraUSD (UST) olarak bilinen sabit paranın piyasa fiyatını manipüle ederek dolandırıcılık yapmakla suçladığı bir mahkeme emri çıkardı.

Yoo hakkındaki tutuklama emri Eylül ayında çıkarıldı. Yöneticinin Terra’nın kurucu ortağı Do Kwon’un yakın çevresinin bir parçası olduğuna inanılıyor. Geçtiğimiz haftalarda Do Kwon hakkında da tutuklama emri çıkarılmıştı.

Terraform Labs’da bir yetkili, Güney Kore’nin şirketin üst yönetimine karşı açtığı davanın siyasi hale geldiğini ve kamuoyu baskısına yanıt olarak güvenlik tanımını genişlettiği iddia edilen savcılar olduğunu iddia etti.

Mayıs ayında 40 milyar dolarlık Terra ekosisteminin çökmesi, kripto pazarından yaklaşık bir trilyon doları silen bir piyasa düşüşüne neden oldu. Güney Kore’deki mevcut sermaye piyasası ve elektronik menkul kıymetler düzenlemeleri, bir blok zinciri aracılığıyla ihraç edilen standartlaştırılmamış varlıkların yasal bir tanımını içermiyor.

Ülke, mali düzenleyicisi Finansal Hizmetler Komisyonu ile alanı düzenlemek için hareket ediyor ve bu yılın sonuna kadar kripto paralar için yönergeler hazırlıyor .

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu