Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

%51 Küçülen Güney Afrika Ekonomisinde Resesyon 4. Çeyreğe Girdi

Güney Afrika’da gayrisafi yurt içi hasıla 2020’nin ikinci çeyreğinde sert daralarak, 28 yılın en uzun resesyonunu gerçekleştirdi.
%51 Küçülen Güney Afrika Ekonomisinde Resesyon 4. Çeyreğe Girdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Güney Afrika coronavirüs salgınında vaka sayısı bakımında yedinci sırada yer alıyor. 639 bin pozitif vakanın rapor edildiği ülkede, şu ana kadar 15 bin kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti. Pandeminin ekonomik etkisini de çok ağır bir şekilde hisseden ülkede, ikinci çeyrek verileri açıklandı.

Güney Afrika gayrisafi yurt içi hasılası, 2020’nin ikinci çeyreğinde sert daralarak 28 yılın en uzun resesyonunu gerçekleştirdi.
Güney Afrika 2Ç20 GSYİH
Kaynak: Güney Afrika İstatistik Kurumu

Ekonomistlerin tahmini Güney Afrika’da ekonominin ikinci çeyrekte %47,2 daralmasıydı. Ancak açıklanan oran %51 ile bunun üzerinde geldi. Böylelikle Nisan – Haziran dönemini kapsayan ikinci çeyreklik dönemle birlikte ülkenin resesyonu dördüncü çeyreğine girmiş oldu.

İlk çeyrekte ise %1,8 daralma kaydedilmişti. Tüm dünyada olduğu gibi Güney Afrika’da Mart ayı itibarıyla karantina uygulamaları devreye sokuldu.

Fabrikalarda üretimin durması, işyerlerinin kapatılması ve ekonominin çarklarının aksaması 2009 yılında yaşanan küresel finans krizinden bile daha kötü bir tablo yaşanmasına sebep oldu.

1960 Yılından Bu Yana En Büyük Düşüş
Kaynak: Trading Economics

Açıklanan resmi verilere göre 2009’un ilk çeyreğinde %6,1 oranında daralma olurken, bugün açıklanan oran bunun kat kat üstünde gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

Edinilen bilgiye göre söz konusu dönemde neredeyse tüm endüstri alanında üretimde düşüş yaşandı. Zaten pandemi öncesinde de endüstri kötü durumdaydı.

Ancak bir de üstüne salgın nedeniyle getirilen engeller eklenince %76,6 oranında düşüş yaşandı. İkinci çeyrekte imalat üretiminde %74,9’luk azalma oldu.

Otellerin, restoranların ve mağazaların kapatılması hane halkı harcamalarında %49,8’lik düşüşe yol açtı.
Restoran Harcamaları Durdu
Kaynak: Güney Afrika İstatistik Kurumu

Söz konusu dönemde alkol ve tütün ürünlerinde tüketici harcamaları %92,4 geriledi. Öte yandan haberleşme ve barınma harcamalarında artış oldu. Bankacılık, sigorta hizmetleri, gayrimenkul ve işletme hizmetlerini içeren finans sektörü %28,9 geriledi.

Salgın hastalık nedeniyle hava yolu yolculuğu tamamen durdurulurken, bağlantılı olduğu ulaşım, konaklama, turizm ve ticaret faaliyetlerinde de sert düşüşler meydana geldi.

FNB’nin baş ekonomisti Mamello Matikinca-Ngwenya, tüketici harcamalarının halen çok düşük olduğunu ve ekonomideki toparlanmanın beklenenden daha yavaş olacağını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.