Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gültepe Açıkladı: Şubat Ayında İhracat Rekoru

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Gültepe, ülke genelinde ihracatın artış gösterdiğini duyurarak, 64 ilin ihracat rakamlarında olumlu bir ivme kaydedildiğini açıkladı. İşte detaylar;
Gültepe Açıkladı: Şubat Ayında İhracat Rekoru
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanı Ömer Bolat ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe’nin katılımıyla Şubat ayı dış ticaret rakamları açıklandı. Gültepe, Adıyaman’da düzenlenen programda açıklamalarda bulundu.

Kahramanmaraş merkezli asrın felaketi olarak nitelendirilen depremleri anımsatarak, Adıyaman’ın da aralarında bulunduğu 11 ilin iki büyük depremle sarsıldığını hatırlattı. Depremlerde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diledi.

Depremlerin ardından devlet, millet ve ihracatçıların birlik içinde hareket ettiğini vurgulayan Gültepe, “Afetin başından beri, birliklerimizle birlikte büyük bir çaba sarf ettik ve etmeye devam ediyoruz. Bir yıl içinde normalleşme adımları atıldı ve normalleşme süreci, üretimin ve ticaretin devam etmesiyle sağlanacak.” dedi.

Deprem bölgesinde üretimin ve ihracatın kritik bir rol oynadığını ve 9 bine yakın ihracatçı firmanın bulunduğunu belirten Gültepe, “Büyük hasara rağmen, 11 ilde 19 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleşti.” diye konuştu.

Bu yılın ilk iki ayında afet bölgesindeki illerde toplam ihracatının arttığını söyleyerek, bu başarıyı yılın tamamına yayılmasını hedeflediklerini dile getiri.

GCM Yatırım Banner

İhracatta Otomotiv Sektörü Lider Oldu

Şubat ayı ihracatının otomotiv sektörünün liderliğinde gerçekleştiğini belirten Gültepe, kimya, hazır giyim, çelik ve elektrik-elektronik sektörlerinin de önemli katkı sağladığını kaydetti.

Ayrıca Şubat ayında 20 sektörün ve 64 ilin ihracatını artırdığını belirtti. İstanbul, Kocaeli, Bursa, İzmir ve Ankara’nın en fazla ihracat yapan iller olduğuna işaret etti. Şubat’ta 1388 firmasının ilk kez ihracat yaptığını ve ihracata yaklaşık 94 milyon dolarlık katkı sağladığını da ekledi.

Şubat ayında 21,1 milyar dolar ihracat gerçekleştirildiğini açıklayan Gültepe, 2023’e göre yüzde 13,6 artış olduğunu vurguladı.

2023 yılında yıl deprem nedeniyle ihracatta ciddi daralma yaşandığını ama 2022’ye göre de yüzde 6 artış olduğuna dikkat çekti. Bu rakamın tarihin en yüksek Şubat ayı ihracatı olduğunun da altını çizdi.

Türkiye’nin ihracatının artmasıyla birlikte milli gelirin ilk defa 1 trilyon doların üzerine çıktığını belirten Gültepe, “Küresel ekonomide yeni bir seviyeye ulaştık ve bu değişim farklı ihtiyaçları ve beklentileri de beraberinde getiriyor. Bu değişime uyum sağlamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” şeklinde konuştu.

TİM olarak geleceğe dönük çalışmalarının devam ettiğini bildirerek, sektörlerle iş birliği içinde olduklarını vurguladı. İhracat Pazar Monitörü’nün Pazartesi günü yayımlanacağını da söyleyerek konuşmasını tamamladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.