Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Güçlü Bilanço Açıklayan Astor Enerji’de Hedef Fiyat Yükseldi

Astor Enerji, yurt dışı satışlarının etkisiyle 2023 yılını yüksek karlılıkla tamamlarken, İntegral Yatırım hisse için hedef fiyat beklentisini yukarı çekti.
Güçlü Bilanço Açıklayan Astor Enerji’de Hedef Fiyat Yükseldi
HABER GİRİŞ

Astor Enerji’nin (ASTOR) 2023 yılı finansal raporu bu sabah açıklandı. Şirket yılın tamamında 4,6 milyar TL net kar elde etti. Kardaki yüzde 125’lik büyümeyi yurt dışı satışlarındaki artış destekledi. Şirketin 2023 yılı satış geliri ise bir önceki yıla kıyasla yüzde 23 oranında artış göstererek 17 milyar TL’ye dayandı.

Astor Enerji, bilançonun ardından yatırımcı sunumunu da yayımladı. 2023 yılında Ankara – Bala’da yatırımlarına başlanan 14 Mwe kapasiteli GES yatırımının tamamlandığı ve gerekli izinlerin alınması halinde 2024 yılının ilk çeyreğinde devreye alınacağı belirtildi.

2023 yılında yurt içi satışlarını önceki yıla göre yüzde 3, yurt dışı satışlarını yüzde 96 oranında artıran Astor Enerji, 2024 yılı satış hedefini 826 milyon dolar olarak açıkladı.

Bilanço değerlendirmesi yapan İntegral Yatırım, finansal sonuçlarını güçlü bulduklarını, 2024 ve 2025 yıllarına ilişkin hedeflerin de şirketin potansiyeline katkı sunacağını düşündüklerini ifade etti.

Astor Enerji 2024 Hedefleri
Kaynak: KAP

Özellikle yurt dışı tarafındaki güçlenmeyi olumlu karşıladıkları, önümüzdeki dönemde oluşabilecek jeopolitik tansiyondaki olası azalmanın, şirket için bir potansiyel yaratabileceği görüşünde oldukları kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Yeşil dönüşümün hızlanmasıyla faaliyetlerinin canlı kalmaya devam edeceği görüşünü paylaşan İntegral Yatırım, bununla birlikte yıl sonu dolar bazlı büyüme hedefinin mevcut çarpanlar dikkate alındığında daha makul seviyelere gelebileceğini ekledi.

Bu değerlendirmeler neticesinde ise ASTOR hisse senedi için hedef fiyat yukarı yönde revize edildi. Kurum, ASTOR için 12 aylık hedef fiyatı 167 TL’den 188 TL’ye yükseltirken, model portföyde tutmaya devam etti. ASTOR hisse fiyatı saat 10.44’te yüzde 1’e yakın artışla 132,2 liradan işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın