Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gübretaş, Girişim Elektrik ve Ayen Enerji’den Güncel Haberler

Gübretaş, geçen hafta açılışı yapılan altın madenine dair açıklama yaparken, Girişim Elektrik yeni siparişin detayını duyurdu.
Gübretaş, Girişim Elektrik ve Ayen Enerji’den Güncel Haberler
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Gübretaş Maden Yatırımları’nın geçtiğimiz Cuma günü açılışını yaptığı Söğüt Altın Madeni Sahası ve ilk altın dökümü töreni, geçen haftanın en önemli konusuydu. 27.01.2023 tarihinde gerçekleşen törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla ilk külçe altın dökümü yapıldı. Bu sabah ise konuya dair detaylı açıklama geldi.

Erdoğan’ın konuşmasına dair “Gübretaş Maden Yatırımları uhdesinde bulunan Söğüt Altın Madeni’yle ilgili yatırım sürecini 2021 yılı Ocak ayı itibarıyla başlatmıştık. Maden sahasında yapılan çalışmalar neticesinde 109 ton altın kaynağı ile 60 ton altın rezervi tespit edildi. Bir başka ifadeyle 3,5 milyon ons kaynağı 1,92 milyon ons rezerve tekabül eden bu altının bir an önce Türk ekonomisine kazandırılması için çalışmaları hızlandırdık” ifadesine yer verildi.

Girişim Elektrik Bağlı Ortaklığı Sipariş Aldı (GESAN)

Girişim Elektrik yüzde 70 bağlı ortaklığı Europower Enerji ve Otomasyon Tek. San. Tic. A.Ş.’ye Cezayir’den sipariş geldi. Buradaki bir firmadan muhtelif sayıda ve özellikle orta gerilim hücre ürünlerinin tedariki için 6.132.000 dolar bedelli sipariş alındı. Europower’ın aldığı siparişin tutarı güncel kur ile hesaplandığında 115.342.920 TL’ye denk geliyor.

Hidropar’dan 676 Bin Dolarlık Sözleşme (HKTM)

Hidropar Hareket Kontrol Teknolojileri Merkezi Sanayi ve Ticaret A.Ş. bu sabah Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yeni iş ilişkisini duyurdu.

Yapılan açıklamaya göre Toplam Enerji Merkezi Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ile Çağlar Makine Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi arasında, Karabük Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan bir fabrikanın çatısında Öztüketim Güneş Enerji Santrali (GES) kurulumu sözleşmesi imzalandı.

GCM Yatırım Banner

Sözleşmenin bedeli KDV hariç 676.000,00 ABD doları olarak açıklandı. Bu yatırımın güneş enerjisinden elektrik üretimi sağlanırken aynı zamanda karbon emisyonunun azalmasına katkı sağlayacağı belirtildi.

Şirket cirosuna olumlu katkı sağlayacak olan sözleşme 27.01.2023 tarihinde imzalandı.

EPDK Ayen Enerji’nin Başvurusunu Onayladı (AYEN)

Ayen Enerji, Aydın İli Didim İlçesi Akbük mevkiinde işletilmekte olan 31,5 MWe gücünde rüzgar enerjisi santraline (RES) 6 MWe’lik güç ilavesine ilişkin Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) yapılan başvurunun onaylandığını açıkladı.

Onayın alınmasının ardından yeni üretim lisansının 27.01.2023 tarihinde şirkete teslim edildiği bildirildi. Bununla birlikte üretim santralinin toplam kurulu gücü 37,5 MWe’ye yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.