Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Greenpeace Paylaşımı ile Bitcoin Topluluğunu Kızdırdı

Çevreci sivil toplum kuruluşu Greenpeace, Bitcoin ile ilgili enerji tüketimi paylaşımı, topluluk tarafından tepkiyle karşılandı.
Greenpeace Paylaşımı ile Bitcoin Topluluğunu Kızdırdı
HABER GİRİŞ

Greenpeace’in sosyal medyadaki ABD hesabından yapılan paylaşımda, Bitcoin topluluğunu kızdıran ifadeler yer aldı. Paylaşıma Bitcoin kodunda çalışma ispatından hisse ispatına geçiş yapılması gerekliliğine yer verildi.

Paylaşıma topluluk tepki gösterirken, bazı kullanıcılar, değişikliği uygulamak istiyorlarsa Greenpeace’in kodu kendilerinin çatallaması gerektiğini öne sürerken, diğerleri çamaşır kurutma makinelerinin Bitcoin’den daha fazla enerji tükettiğini savundu.

Çevreci aktivizmiyle tanınan Greenpeace, 2022’nin başından beri kripto milyarderi Chris Larsen ile Bitcoin topluluğuna amiral gemisi kripto para biriminin mutabakat mekanizmasını değiştirmesi için baskı yapmayı amaçlayan “İklimi Değil Kodu Değiştir” adlı bir kampanyada çalışıyor. Larsen daha önce bu çabayı finansa etmek için 5 milyon dolar bağışlamıştı.

Larsen eski tarihli bir röportajında, Bitcoin’in İsveç kadar güç tükettiğini ve beş yıl içinde Japonya kadar tüketebileceğini söylemişti. Bitcoin ve Ethereum’un değişmedikçe yatırımcıların desteğini almaya devam etmeyeceğini öne sürmüştü.

Proof-of-stake’den farklı olarak, proof-of-work mutabakat mekanizması çok fazla enerji gerektiriyor. Bu nedenle çevre aktivistleri teknolojinin enerji israfına neden olduğunu savunuyor.

GCM Yatırım Banner

Larsen, düzenleyicilerin değişikliği uygulamak için adım atmak zorunda kalacağını tahmin ederek Bitcoin topluluğunu çevre dostu hisse kanıtına geçmeye defalarca çağırdı. Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin’i PoW’u terk etme kararlılığından dolayı bir kahraman olarak nitelendirmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın