Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin Madencilerinin Geliri Artıyor: Boğa Sinyali Olabilir mi?

Bitcoin madencilerinin gelirini gösteren Z-Score verisi uzun bir süre sonra pozitif bölgeye geçti. Bu daha önce boğa koşularının başlangıcıydı.
Bitcoin Madencilerinin Geliri Artıyor: Boğa Sinyali Olabilir mi?
HABER GİRİŞ

Bitcoin madencilerinin faaliyetleri, zincir üzerinde neler olduğuna dair en net veriyi sunan olaylardan birisidir. Son veriler madencilerin işlem ücretlerinden elde ettikleri gelirlerin arttığını gösteriyor. Kripto para birimi ise yeni yılın başından bu yana yüzde 60’tan fazla artış kaydetti. Bu durum bazı çevreler tarafından boğa koşusunun başladığı şeklinde yorumlanabilir.

Veri analitik platformu Glassnode’a göre yüksek ve düşük işlem ücreti rejimlerinin dönemlerini belirlemek için kullanılan bir gösterge olan ücretlerden madenci geliri için iki yıllık Z-Score, 2021 ortasından bu yana ilk kez pozitif bölgeye geçti.

BTC Z-Score grafiği
Kaynak: Glassnode

Pozitif dönüş, madencilerin işlem ücretlerinden elde ettikleri gelirin, artan ağ talebinin bir işareti olarak iki yıllık ortalamanın üzerine çıktığını gösteriyor. Tarihsel olarak, yüksek gelirler, büyük boğa koşularının başlangıcı ile aynı zamana denk geldi.

Boğa Sinyali Olabilir

Glassnode’un baş analisti James Check, haftalık piyasa güncellemesinde Z-Score verisinin pozitife döndüğünü belirterek, artan ücret baskısının, pozitif bir pazarın öncüsü olabileceğini söyledi.

Bitcoin madencileri, ödenen ödüller karşılığında blok zincirine veya dağıtılmış deftere yeni işlemleri doğrulamak ve eklemek için karmaşık algoritmaları çözer. Ayrıca madenciler işlem ücretlerinin bir kısmını kendileri alırlar.

GCM Yatırım Banner

Bitcoin ağındaki günlük işlem sayısının yedi günlük ortalaması bu yıl yüzde 28 artarak iki yılın en yüksek seviyesi olan 333.000’e ulaştı.

BTC günlük grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Check, madencilerin, toplam gelirlerinin günde 22,6 milyon dolara çıktığını gören bu akından en çok yararlananlar olduğuna dikkat çekti. Bu hafta madenci gelirlerinin, Haziran 2022’den bu yana en yüksek seviyeye çıkarak ikna edici bir şekilde yıllık ortalamanın üzerine çıktığını belirtti.

Bitcoin bu yılın başından beri yükseldi ve değerini 28.000 doların üzerine çıktı. Kripto para birimi yazım itibarıyla 531 milyar dolar piyasa değeri ile 27.400 dolar seviyesinden işlem görüyor. BTC’de en yüksek seviye Kasım 2021’de 69.000 dolar ile görülmüştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın