Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Greenpeace Çevresel Çekinceler Nedeniyle Bitcoin ile Bağış Almayı Bırakıyor

Sivil toplum kuruluşu iklim krizine karşı önlem aldığını belirtiyor.
Greenpeace Çevresel Çekinceler Nedeniyle Bitcoin ile Bağış Almayı Bırakıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bitcoin son günlerde sert fiyat hareketlerinin yanı sıra çevreye olan etkisiyle de tartışılan bir varlık haline geldi. İklim krizine karşı mücadelenin sıklaştığı son dönemde Bitcoin madenciliğinin risk oluşturduğu belirtiliyor. İklim krizine karşı mücadelede ön sıralarda yer alan Greenpeace, yeni bir karar aldı.

Topluluk yapılacak olan bağışlarda Bitcoin kabul etmeyeceğini açıkladı. Sivil toplum örgütü 2014 yılında Bitcoin ile bağış kabul etmeye başlamıştı. Bitcoin’in enerji sorununa dair farkındalık, Elon Musk’ın Tesla satışlarında Bitcoin kabul etmeyeceğini açıklamasının ardından daha da arttı.

Greenpeace Yeşil Finansı Destekliyor

Greenpace yeşil finans destekliyor

Musk’ın kararı, kripto para piyasaları üzerinde dramatik ve ani bir etkiye sahipken, Bitcoin’in fiyatında keskin bir düşüşe yol açtı. Para biriminin yüksek enerji tüketimine ilişkin uzun süredir devam eden endişeler, sürdürülebilir yatırım stratejilerinin merkezileştirilmesine giderek daha fazla odaklanan yüksek finans alanında yeni bir fikir birliği zemini karşısında giderek daha fazla ilgi görmektedir.

Yeşil finansla ilgili siyasi mücadele devam ederken, birçok siyasi ve finansal aktör, Proof-of-Work kripto para birimlerinin kirli bir iş olduğuna inanıyor. Goldman Sachs, Morgan Stanley ve Citigroup gibi mega bankaların kripto endüstrisinde katılımı, bu aktörlerin sürdürülebilir finans hedeflerini karşılamada sözde hizmetlerinin arkasındaki gerçek öncelikleri ortaya koyuyor.

GCM Yatırım Banner

Bazı analistler, kripto madenciliğinin hidroelektrik güç ve diğer temiz kaynaklarla beslendiği yerlerde, iklim risklerinin gereksiz bir endişe yarattığını belirtiyor. BTC madenciliğinin %70’inden fazlası bir çeşit temiz enerji kullansa da, yenilenebilir enerjiler yine de Bitcoin sektöründe kullanılan toplam enerjinin %40’ından azını oluşturuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.