Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gram Altın 1200 TL Üzerinde Seyrediyor! Yeni Zirveler Gelir mi?

Altın, bankacılık krizine dair kaygıların azalmasını fiyatlarken, analistler yükselişin devam edeceğini düşünüyor. Piyasadaki son duruma birlikte bakalım.
Gram Altın 1200 TL Üzerinde Seyrediyor! Yeni Zirveler Gelir mi?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

2023 yılının ilk çeyreğini tamamlamak üzere olduğumuz şu günlerde yatırımcılar tamamen bir yol ayrımına girmiş durumda. Bir tarafta enflasyon üzeri getiri sunan borsa, diğer tarafta güvenli liman özelliğiyle her dönem vazgeçilmez olan altın yer oluyor.

Geçtiğimiz günlerde Amerika’da başlayıp daha sonra İsviçre ve Almanya tarafında da hissedilen bankacılık sektöründeki sorunlar, daha da büyük bir finansal krize yol açacağı endişesiyle riskli varlıklardan çıkışı hızlandırmıştı. Bununla beraber altın fiyatlarına yönelen yatırımcılar, alımlarını hızlandırarak fiyatların sıçramasını sağladı.

Fakat ABD Merkez Bankası (FED) başta olmak üzere ekonomi yönetiminden gelen açıklamalar, Credit Suisse ve SVB’nin satın alınması gibi gelişmeler bankacılık krizine dair endişelerin azalmasına yardımcı oldu.

Dışarıda tansiyonun nispeten azalmasıyla birlikte hisse senedi piyasaları yükselirken altın tarafında düşüş başladı. Yurt içinde ise bir yandan bankacılık sektörüne ilişkin endişeler diğer yandan seçim belirsizlikleri borsada oynaklığı artırıyor.

Geçtiğimiz yılın en çok tercih edilen yatırım aracı olan borsa, şu günlerde artan belirsizlikle birlikte sancılı bir süreç geçirirken, riskten uzak durmaya çalışan yatırımcılar altına yönelmeye devam ediyor.

GCM Yatırım Banner

Ons Altın 1950 Doların Altına İndi

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Paratic Piyasalar

Altın piyasası, merkez bankalarının yüksek enflasyonu düşürmek için uyguladığı faiz artırımları, jeopolitik gerilimler, banka sektöründe yaşanan sıkıntılar olmak üzere birçok gelişmeyi aynı anda izliyor.

İçeride de depremin yarattığı sıkıntılar ile seçim belirsizliği gündemimizde yer alan konuların başında geliyor. Tüm bu gelişmelerle birlikte ons altın geçen hafta 2009 dolara kadar çıktı.

Covid-19 pandemisinin tüm dünyada ekonomik faaliyetleri etkilemesi ile birlikte 2020 yılının Ağustos ayında 2075 dolar ile tüm zamanların zirvesine çıkmıştı. Geçen yıl ise Rusya – Ukrayna savaşının etkisiyle 2070 doları aştı. Bu ay içerisinde bir kez daha 2000 doların üzerine çıktı.

Bankalar cephesinde alınan tedbirlerin piyasalardaki kaygı ortamını yatıştırması ile birlikte geri çekilmeye başlayan ons altın bugün 1949’a kadar düşüş gösterdi.

Saat 13.30 itibarıyla 1956 dolardan işlem görüyor. Cuma günü Amerika’da kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksini (PCE) karşılıyor olacağız. Enflasyonun durumuna dair bilgi verecek olan bu veri, FED’in de faiz kararını alırken en çok önemsediği rakamlardan birisi.

Bu bakımdan ABD’den gelecek olan veriler faiz beklentilerini şekillendirecek. Bunun neticesinde de altın fiyatlarında bir hareketlilik gözleyebiliriz.

Gram Altın 1197 TL’den Döndü

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Paratic Piyasalar

Altının gram fiyatı şu dakikalarda 1201 liradan buluyor. Geçen hafta 1234 lirayı aşarak tarihindeki en yüksek seviyeye ulaştı. Yukarıda saydığımız sebeplerle birlikte ons altına paralel eşlik eden gram altın, haftayı 1211 civarından tamamladı.

Bu hafta daha sakin bir performans göstererek dün 1193 TL’ye kadar indi. Kapanışa doğru 1200’ün üzerine çıkan gram altın bu sabah 1214 ile gün için en yüksek seviyeyi kaydettikten sonra 1197’ye kadar indi.

Ons altının tarihi seviyesi olan 2075 doları aşması durumunda gram tarafında da yükselişin hızlanması ve yeni rekorların gelmesi bekleniyor.

Gram altın hesaplanmasında kullanılan Dolar/TL’de de bugünlerde yükseliş isteği hakim. Dolar kuru bu sabah saat 08.00 sularında 19,27’nin üzerine çıktı. Şu sıralarda ise 19,10 üzerinden işlem görüyor.

Altın Her Portföyde Olmalı

Altının tarihi gelişimine bakıldığında kısa süreli düşüşler olsa da kayıpların çok çabuk süre içerisinde yeniden telafi edildiği görünüyor. Hisse senedi tarafında ise sert dalgalanmaların meydana geldiği zamanlarda yatırımcılar hızlı bir şekilde altına akın ediyor.

Fakat panik havasıyla yapılan bu işlemler daha yüksek fiyatlardan alınmasına sebep olduğu için her yatırımcının portföyünde, her zaman altın olmalı.

GCM Yatırım Araştırma Müdürü Kudret Ayyıldır, özellikle bu yıl yatırımcıların riskini en aza indirmesi açısından portföylerini dengeli bir şekilde oluşturması gerektiğini belirtti.

Her yatırımcının portföyünde hem altın hem de hisse olması gerektiğini söyleyen isim en büyük hatanın tek bir finansal varlığa yönelmek olduğunu dile getirdi.

Altın ve Para piyasaları Uzmanı Şirin Sarı ise merkez bankalarının faiz politikası, jeopolitik gerilimler, bankacılık krizinin yarattığı stres ortamında altında yeniden yeni zirvelerin konuşabileceğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın