Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gözler TCMB’nin Faiz Kararında: İşte Ekonomistlerin Beklentisi

TCMB'nin haftaya açıklayacağı faiz kararı merakla beklenirken, Foreks Haber'in anketine katılan ekonomistlerin tahminleri açıklandı. Detayla haberde...
Gözler TCMB’nin Faiz Kararında: İşte Ekonomistlerin Beklentisi
HABER GİRİŞ

Haziran ayından bu yana politika faizinde artış kararı veren Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) 21 Eylül’de açıklayacağı faiz oranı merakla bekleniyor. Konuya yönelik ekonomistler beklentilerini açıklarken Foreks Haber anket sonuçlarını yayımladı.

Buna göre Foreks Haber’in anketine katılan 24 ekonomistin beklentisi faizin artacağı yönünde oldu.

Ekonomistler faizin 500 baz puan artırılarak ve yüzde 25,00 seviyesinden yüzde 30,00 seviyesine yükseltileceğini tahmin etti.

Ankete katılan ekonomistlerin en yüksek beklentisi yüzde31 olurken, en düşük tahmin yüzde 27,50 oldu.

Yıl Sonuna Yönelik En Yüksek Faiz Tahmini Yüzde 45 Oldu

22 ekonomistin yıl sonuna yönelik faiz tahmini yüzde 35,00 olurken, en yüksek beklenti yüzde 45, en düşük beklenti ise yüzde 30,00 oldu.

GCM Yatırım Banner

Bunun yanında 12 ay sonrasına ilişkin haftalık repo faizi sorusuna yanıt veren 8 ekonomistin medyan tahmini yüzde 37,50 olarak kayda geçti.

21 Eylül’de açıklanacak faiz kararına yönelik değerlendirmede bulunan Deniz Yatırım Strateji ve Araştırma Bölüm Müdürü Orkun Gödek, politika faizinin yüzde 30’a yükseltmesini beklediklerini dile getirdi.
Gödek, resmi yetkililerin açıklamalarının parasal sıkılaşmanın devam edeceğinin göstergesi olduğunu söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in ücret zamlarının beklenen enflasyon üzerinden gerçekleşeceğini söylediğini hatırlatan Gödek, bunun ancak beklentilerin kontrol altına alınması ile geçerli olacağını belirtti. Bu nedenle politika faizinde geniş adımlarla ilerleme serisinin Eylül ve Ekim aylarında devam edeceğini düşündüklerini aktardı.

TCMB Ağustos ayında faiz oranını 750 baz puan artırarak yüzde 17,50’den yüzde 25’e yükseltmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.