Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gözler FED Tutanaklarında! Beklentiler Ne Yönde?

FED'in son Federal Açık Piyasa Komitesi'nin para politikası tutanaklarının faiz indirimine ışık tutması bekleniyor. Gözler bu akşam açıklanacak tutanaklarda:
Gözler FED Tutanaklarında! Beklentiler Ne Yönde?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) 30 – 31 Ocak’ta gerçekleşen Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) para politikası toplantısına ait tutanaklar bu akşam açıklanacak. Tutanakların, ekonomi ve FED’in bilançosunun yanında politika yapıcıların faiz indirimlerine ilişkin düşüncelerine ışık tutması bekleniyor.

Toplantı tutanakları değerlendirilirken, Ocak ayında beklentilerin üstünde gelen enflasyon verileri de dikkate alınacak. Yılın ilk verilerine göre enflasyon yıllık bazda yüzde 3,1 artarak, yüzde 2,9 seviyesindeki beklentilerin üstünde gelmişti. Aylık bazda da yüzde 0,3 ile yüzde 0,2 olan beklentileri aşmıştı.

FED Ocak toplantısında federal fon oranı hedef aralığını yüzde 5,25 ile yüzde 5,50 arasında sabit tutmuştu. Karar metninde ise veriler izin verdiği sürece faiz oranlarında bir sonraki hamlenin düşüş olacağının sinyali verilmişti.

FED Başkanı Jerome Powell toplantı sonrası yaptığı basın açıklamasında, oranların düşmeye başlayabilmesi için enflasyonun gerçekten ılımlı seyretmeye başladığına dair daha fazla kanıta ihtiyaç duyulacağını açıkça belirtmişti. Dolayısıyla bu ifadeler, faizlerin beklendiği kadar hızlı düşmeyeceğine işaret etti. Ocak enflasyon verilerindeki beklenti üstü artış da faiz indirimi için henüz erken olduğu beklentisini güçlendirdi.

Powell’ın basın açıklamasının ardından geçen birkaç saat sonra faiz oranı vadeli işlemleri, FED’in Mart toplantısında borçlanma maliyetlerinde düşüş ihtimalinin bir önceki aydaki yüzde 70 oranına kıyasla yüzde 35 civarında olduğunu gösterdi.

GCM Yatırım Banner
Dolar 31 Lira
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dolar, tutanaklar öncesinde güçlü yükseliş göstererek 31 lira sınırına tırmandı. Dolar kuru TSİ 15:30 sularında yüzde 0,28 yükselişle 30,9994 lirada seyrediyor. Tutanaklarla birlikte 31 liranın üstüne yerleşmesi muhtemel görünüyor.

Tutanaklar Genel Koşulların Ötesine Geçmeyecek

Barron’s’tan Nicholas Jasinski’nin yazısına göre; bugün açıklanacak tutanaklar, FED yetkililerine enflasyonun sürdürülebilirliği yavaşlattığı ve neyin daha fazla inandırıcı olduğu konusunda daha fazla netlik sağlayabilir, ancak tutanaklar genel koşulların ötesine geçmeyecek.

Jasinski, sıcak enflasyon verilerinin yatırımcıların kısa vadeli faiz indirimlerine ilişkin tahminlerini daha da geri çekmelerine yol açtığını söyledi. Piyasaların ise artık Mart ve Mayıs toplantılarına dair faiz indirim beklentisinin düştüğünü ifade etti.

Yazıya göre bugün açıklanacak tutanaklar, bir dereceye kadar güncelliğini yitirdi. Çünkü FED yetkililerinin Ocak verileri öncesinde ekonomiyi nasıl gördüklerine dair bir bakış sunacak. Yine de yatırımcıların gelecek ay açıklanacak Şubat enflasyonu ve istihdamına ilişkin, hükümet verilerine nasıl baktığını belirlemeye yardımcı olacak.

Daha Ne Kadar ‘İyi Veri’ Görmek İsteniyor

FED tutanakları Nicholas Jasinski’nin yazdığı gibi güncelliğini yitirmiş olabilir. Ancak FED yetkililerinin görüşleri konusunda büyük mesajlar vereceği kesin. En önemli kısım ise yetkililerin faiz indirimi öncesinde daha ne kadar iyi veri görmek istediklerini açıklığa kavuşturması olacak.

Comerica Bank Baş Ekonomisti Bill Adams bu konuda düşüncelerini açıkladı. Adams, Powell’ın Ocak kararı ardından düzenlediği basın toplantısında Mart ayında faiz indirim olasılığının düşük olduğunu düşündüğüne dikkat çekiyor.

Powell’ın faiz indirimleri için ön koşulların tam olarak ne olduğu konusunda alışılmadık bir belirsizlik olduğuna da dikkat çektiğini belirten Adams, “Bu da FOMC üyelerinin konu hakkında hala anlaşamadıklarını gösteriyor. Tutanakların aynı zamanda FED’in bilanço küçültme hızının yavaşlatılması konusunda Mart ayında yapılması planlanan tartışmaya da ışık tutması muhtemel,” ifadelerini kullanıyor.

Doların Yelkenleri Yön Değiştirebilir

Bu haftanın sakin başlamasıyla birlikte dolar bir miktar gerileme gösterdi. Doların 6 önemli para birimi karşısındaki değerini gösteren DXY, TSİ 15:00 sularında yüzde 0,07 artışla 104,15 puanda seyrediyor. Hafta başında bir miktar yükselen DXY, 104,41 puana kadar yükseldikten sonra dün 103,80 puana kadar gerilemişti. Bugün yeniden 104 puanın üstünde geziyor.

Dolar endeksi, yıl başından bu yana yükseliş eğilimi gösterirken, bu haftanın sakinliği nedeniyle bir miktar güç kaybetti. Gelen ekonomik veriler ise ABD ekonomisinin sıcak bir tempoda olduğunu göstermeye devam ediyor.

Dolar Endeksi - 21.02.2024
Kaynak: Investing

Hafta başından bu yana makroekonomik cephenin sakinliği, doların gerilemesine neden oldu. Bu durum XM Group uzmanlarına göre; dünyanın geri kalanından daha iyi performans gösteren ABD ekonomisi tarafından desteklenen daha geniş bir yükseliş trendindeki bir gerileme olabilir.

Şirketin uzmanları, “İngiltere ve Japonya’daki teknik durgunluklar, Euro Bölgesi’ndeki durgun büyüme ve Çin emlak sektöründeki olumsuz gelişmeler, ABD dolarının kirli çamaşır sepetindeki en temiz gömlek olduğuna işaret ediyor,” ifadelerini kullandı.

Tutanakların ise ABD ekonomisinin FED’in yakın gelecekte faiz indirimi yapamayacağı kadar sıcak olduğu mesajını verebileceğini söylediler. Bu mesajın ise doların yelkenlerini şişirerek yeniden hızlandıracağını düşünüyorlar.

Altındaki Toparlanma Tutanaklarla Test Edilecek

Dolar endeksinin bu hafta görülen yavaşlaması, altın fiyatlarını üst üste altı seans boyunca pozitif bölgede tutmayı başardı. Doların zayıflaması, yatırımcıların dolar cinsinden altın almalarını daha ucuz hale getirerek talebi artırmasına neden oluyor. Buna karşın bugün açıklanacak tutanaklar, altındaki toparlanmayı test edecek.

XM Group uzmanları altın için de görüşlerini paylaştı. Buna göre; “Tutanaklar erken faiz indirimlerine karşı çıkan FED yetkililerinin açıklamalarını yansıtırsa ABD doları ve getirileri toparlanabilir ve bu da altın için negatif sonuç verebilir. Kazanç serisi kesintiye uğrayabilir,” dediler.

Gram Altın Rekor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Ons altın fiyatı TSİ 15:30 sularında yüzde 0,23 yükselişle 2029,32 dolardan alıcı bulurken, gram altın yüzde 0,52 yükselişle 2022,43 liradan işlem görüyor. Altındaki toparlanma ile gram altın, tüm zamanların zirvesini 2022,91 liraya taşıdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.