Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Erdoğan Açıkladı! Kredi ve Burs Miktarları Yükseliyor

Erdoğan liderliğinde düzenlenen kabine toplantısı sona erdi. Gözler, Cumhurbaşkanı’nın yapacağı açıklamalara odaklandı. Vatandaşların beklediği müjdeler gelecek mi? İşte detaylar;
Erdoğan Açıkladı! Kredi ve Burs Miktarları Yükseliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan başkanlığında bugün Beştepe’de bir araya geldi. Son dönemde hem yurt içi hem de yurt dışı faktörlerin etkisiyle kabinenin gündemi oldukça yoğun. Ana gündem maddesinin İsrail’in saldırıları olduğu bilinirken yurt içinde de ekonomi başlığı dikkat çekiyor.

Toplantıda memur ve emekli maaş zamlarının gündeme gelmesi de yurt içinde beklentilerin arasındaydı. Erdoğan’ın ekonomi gündemine yönelik açıklama yapması ve fahiş fiyatla mücadele konusunda izlenecek yol haritasının paylaşması bekleniyordu.

İsrail’in Gazze’ye yönelik acımasız saldırıları da uzun süredir hükümetin gündeminde. Vatandaşlar, Cumhurbaşkanı’nın bölgeye yönelik yapacağı değerlendirmeleri merak ediyordu.

“Ordumuzu Güçlendireceğiz”

Erdoğan, İstanbul Boğazı’nda yapılan geçit töreninde Türkiye’nin savunma sanayi alanında ne kadar geliştiğini bir kez daha görüldüğünü vurguladı.

Bu törenin kendilerini duygulandırdığını, hem de kıvanç kaynağı olduğunu belirtti. Söz konusu törenin çok önemli stratejik mesajlar içerdiğini paylaştı.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’nin hayatta kalabilmek için başta savunma sanayii olmak üzere her alanda güçlü olmak zorunda olduğunu belirtti. Erdoğan, “Kimseye düşman olmadan ordumuzu güçlendireceğiz” dedi.

“Gazze Vahşete Maruz Bırakılıyor”

Cumhurbaşkanı, İsrail’in insanlık suçu işlediğini belirtti ve Gazze’nin vahşete maruz bırakıldığını ifade etti. Savaşta hastanelerin ve hastaların vurulmaması gerektiğini aktardı ve devletler ile örgütler arasındaki farkın burada ortaya çıktığını paylaştı.

Filistin’de çoğu çocuk ve bebek olmak üzere 8500 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Yerlerinden edilenlerin sayısının ise 1 milyonu aştığını kaydetti. Filistinlilerin bir taraftan açlıkla mücadele ettiğini, diğer taraftan bombalandığını söyleyen Erdoğan, sivillere yönelik eylemleri kabul etmediklerinin altını çizdi.

Örgüt gibi davranan İsrail’in hukuk önünde yargılanması için mücadelelerinin devam ettiğini paylaştı ve çatışmaların sona ermesi için öneriler sunmaya devam ettiklerini bildirdi.

25 gündür çocukların öldüğünü, hastanelerin bombalandığını, Gazze’de insanlığa dair her şeyin yok edildiğini, Avrupa Birliği’nin çıkıp ateşkes çağrısı yapamadığını vurguladı. Batı dünyasının Gazze’deki insanlık sınavında sınıfta kaldığını paylaştı.

Aralarında sağlıkçıların, AFAD, Kızılay, basın mensuplarının da olduğu 54 görevlinin bölgeye intikal ettiğini belirtti.

Kredi ve Burs Miktarları Güncellendi

2024 için kredi ve burs miktarlarını güncellediklerini bildirdi. Lisans öğrencileri için 1250 TL’den 2000 TL’ye, yüksek lisans öğrencileri için 2500 TL’den 4000 TL’ye, doktora öğrencileri için 3750 TL’den 6000 TL’ye çıkardıklarını açıkladı.

Emekliler için tek seferlik 5000 TL olan ödemenin önümüzdeki haftalarda gerçekleşeceğini bildirdi.

Deprem bölgesindeki  KOBİ’lere KOSGEB vasıtasıyla yeni bir kredi paketini devreye aldıklarını bildiren Cumhurbaşkanı, işletme başına 200 bin TL ile 750 bin TL arasında faizsiz kredi sağladıklarını söyledi.

Enflasyon konusunda gerekli tedbirleri aldıklarını vurgulayan Erdoğan, fırsatçılara göz açtırmayacaklarını da  duyurdu.

Enflasyonu tek haneye indireceklerini, bölgede patlak veren krizlerin ve olayların işleri zorlaştırdığını paylaştı.

12. Kalkınma Planını Meclise sunduklarını, katılımcı bir anlayışla tüm taraflarla istişare edilecek hazırlanan planın en önemli özelliğinin 2053 vizyonuna ışık tutması olduğunu bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.