Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gözler Borsada! Endeks için Sıradaki Hedef Ne? Uzman Açıkladı

Osmanlı Yatırım Menkul Değerler’den Sadık Mazanoğlu, 30 Ocak tarihinde yaptığı değerlendirmede BIST 100 endeksinde sonraki hedefin 9400 puan olacağını belirtti.
Gözler Borsada! Endeks için Sıradaki Hedef Ne? Uzman Açıkladı
HABER GİRİŞ

Geçen yılın son aylarında beklentilerin oldukça altında performans gösteren Borsa İstanbul, yatırım araçları arasında popülerliğini korumaya devam ediyor. 2024 yılına güçlü başlayan ve yukarı yönlü hareketlerle ilgiyi tekrar üzerine çeken BIST 100 endeksi için yeni hedefler paylaşılmaya devam ediliyor.

2023’te ulaştığı 8562 puana oldukça yaklaşan endeks, 30 Ocak tarihinde kapanışını 8474 puan ile yatay yaptı. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 2,7 ile taş, toprak olurken en çok gerileyen 3,49 ile finansal kiralama oldu.

Gözler Borsada! Endeks için Sıradaki Hedef Ne? Uzman AçıkladıKaynak: Paratic Piyasalar

Osmanlı Yatırım Menkul Değerler A.Ş’de Yatırım Danışmanı olan Sadık Mazanoğlu, 30 Ocak tarihinde Ekonomi Ekranı’nda Borsa İstanbul’a yönelik değerlendirmelerini paylaştı. Borsa İstanbul’un son 3 yıllık dönemde rakibi olan batılı majör endeksleri dolar bazında getirisiyle geride bırakmayı başardığını vurguladı ve yine dolar bazında yatırımcısına yüzde 27,14 oranında getiri sağladığını belirtti.

Endeksin 26 Ocak Cuma gününü 110 milyar, 29 Ocak Pazartesi gününü ise 115 milyar liralık işlem hacmiyle tamamladığını söyledi. Borsada daha önce görülen rekor seviye olan 8562’nın hacimli bir şekilde kırılması durumunda sonraki hedefin 9400 puan olacağını bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Sektörel Değerlendirme

Mazanoğlu, havacılık sektöründe Türkiye’nin batılı şirketlere göre iyi bir performans gösterdiğini aktardı. Avrupa’daki şirketlerin Pandemi sürecini kötü yönettiğini ve personel çıkardığını, pandemi sürecinden sonra ise personel bulamadıkları için faaliyetlerine düzgün bir şekilde başlayamadığını ifade etti.

Bu süreçte Türk havacılık şirketlerinin hızlı bir yükseliş gösterdiğini ve bunun borsa performansına yansıdığını dile getirdi. Türk Hava Yolları’nın (THYAO) son 3 yıllık dönemde yüzde 374’ün üzerinde, Pegasus’un (PGSUS) ise yüzde 1119 civarında, Tav Havalimanları’nın (TAVHL) yüzde 27 getiri sağladığını paylaştı.

Bankacılık sektörüyle ilgili yorumlarını aktaran Mazanoğlu, bankacılık sektörünün son dönemde keskin olmasa bile diğer emsallerine göre ayrıştığını kaydetti. Türk bankalarının yatırımcısına sağladığı gelir ile hem dünyanın önemli büyük bankalarını geride bıraktığını hem de dolar bazında reel getiri sağladığını belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın