Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Görür Uyarmıştı: Sanırım Malatya’daki Bağımsız Bir Deprem

Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, dün akşam saatlerinde Malatya Hekimhan'da meydana gelen depremi değerlendirdi. Detaylar haberin içerisinde;
Görür Uyarmıştı: Sanırım Malatya’daki Bağımsız Bir Deprem
HABER GİRİŞ

Kahramanmaraş merkezli depremler 10 ilde büyük yıkımlara meydana getirdi. Bölgede yaşanan facia tüm Türkiye’de korku ve endişeye sebep olurken gözler uzmanlardan gelecek açıklamalara çevrildi. Bilim Akademisi üyesi ve yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür’ün konu hakkında yaptığı yorumlar ise son zamanların gündeminden düşmüyor.

Görür, dün akşam saatlerinde deprem bölgesindeki şehirlerden olan Malatya’da meydana gelen depremi değerlendirdi. Resmi Twitter hesabından açıklamalarda bulunarak, “Demin deprem bölgesinde Başkavak-Hekimhan/Malatya’da 5,2 deprem oldu.” ifadelerini kullandı.

Kandilli Rasathanesi’nin verilerine göre dün akşam 19.29’da 5,2 şiddetinde meydana gelen depremin, Malatya Fayı üzerinde olduğunu bildirdi.

Görür, söz konusu depremin bağımsız bir deprem olduğunu öne sürdü. Sürgü Fayı üzerinde meydana gelen 7,6’lık depremin, Malatya Fayını yüklemesi sonucu dün akşamki Malatya depreminin meydana geldiğini savundu.

Malatya Fayında Enerji Yükselmiş Olabilir Demişti

Türkiye’nin deprem ülkesi olduğunu dünkü açıklamasında vurgulayan Görür, depremin zararlarını azaltarak ve dirençli kentler kurarak yaşamın sürdürülmesi gerektiğini belirtmişti.

GCM Yatırım Banner

Daha önceki açıklamalarında Elazığ depreminin ardından deprem beklediği ilk bölgenin Kahramanmaraş bölgesi olduğunu defalarca yinelemişti. Görür, uyarılarını yıllardır yöneticilere duyurmak istediğini de kaydetmişti.

Kahramanmaraş depreminin bağıra bağıra geldiğine dikkat çekerek, yerel denetimlerin deprem hazırlığını masabaşında sürdürdüğünü iletti.

Naci Görür açıklamasında, “Malatya’nın batısında Malatya fayı, kuzeyinde Ovacık fayı var. Depremden sonra bunlarda belirli ölçüde enerji yüklenmiş olabilir ama inşallah etkilenmezler çünkü o zaman bir felaket olur.” yorumunda da bulunmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.