Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Görür: Deprem Bağıra Bağıra Geldi, Yine Gelecek

Akademisyenlerin hayatını doğal afet çalışmalarına adadığını söyleyen Görür, bir kere daha deprem felaketi için kendilerine kulak verilmesini isteyerek açıklamalarda bulundu.
Görür: Deprem Bağıra Bağıra Geldi, Yine Gelecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 103’üncü yıl dönümünde Maraş ve çevresindeki iller yine bir kurtuluş mücadelesinde. Yüzyıllık felaket olarak duyurulan depremlerden sonra bilim insanlarının uyarı ve çağrıları ise sürüyor.

Doğu Anadolu fay hattında deprem beklediğini 2020 yılından itibaren dile getiren Bilim Akademisi üyesi ve yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür, yeni açıklamalarını paylaştı.

Hürriyet’e konuşan Görür, “Bu topraklarda yaşayan insanlar olarak depremi durduramayacağımıza göre zararlarını azaltmak ve depreme dirençli kentler kurarak yaşamımızı sürdürmek zorundayız. Asıl özet bu!” şeklinde çıkış yaptı.

Elazığ depreminin ardından deprem beklediği ilk bölgenin Kahramanmaraş bölgesi olduğunu ve uyarılarını yıllardır yöneticilere duyurmak istediğini belirterek şöyle ifadede bulundu:

“Bu deprem bir bakıma bağıra bağıra geldi… Bütün bunları söyledim ama anlaşılıyor ki yerel yönetimler deprem hazırlığını masabaşında sürdürmüşler. Sahada evleri ve altyapıyı güçlendirmek; çevreyi, ekonomiyi afete hazırlamak, ciddi bir deprem hazırlığı yapmak gerekirdi. Uluslararası standartlarda önlem alınmadığını görüyoruz.”

GCM Yatırım Banner

Türkiye Aktif Fay Hatlarıyla Dolu

Türkiye’nin neredeyse her bölgesinde aktif fay hatlarının bulunduğunun altını çizen Görür, yeni risklerin nerede bulunduğunu açıklayarak şöyle konuştu:

“Türkiye’de deprem konusunda en tehlikeli bölgelerden biri Marmara Bölgesi. Kuzey Anadolu fayının kuzey kolu, Marmara Denizi’nin kuzey kesiminden geçiyor. İstanbul ve Tekirdağ yerleşim alanları bu sebeple riskli bölgeler. Ayrıca Kuzey Anadolu fayının güney kolu çevresindeki Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Edremit de deprem beklediğimiz bölgeler. İzmir aynı şekilde riskli.”

Son depremlerden etkilenmeyen Hakkari’nin de risk altında olduğunu söyleyen Görür, Erzincan ve Bingöl’e bağlı Karlıova ilçesi arasında bulunan Yedisu fayı için de deprem beklediklerini belirtti.

Adana Havzası ve Hatay’ın İskenderun ilçesinde yer alan faylarda son depremlerin stres yaratmış olma ihtimalini bir kere daha dile getirdi.

Profesör, “Malatya’nın batısında Malatya fayı, kuzeyinde Ovacık fayı var. Depremden sonra bunlarda belirli ölçüde enerji yüklenmiş olabilir ama inşallah etkilenmezler çünkü o zaman bir felaket olur” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.