Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Google’da En Çok Arananlar Vatandaşın Halini Gösterdi!

Ekonomik krizin ortasında geçim derdinde olan vatandaşın Google'da en çok arattığı başlık dikkat çekti. İşte halkın merakla araştırdığı başlıklar...
Google’da En Çok Arananlar Vatandaşın Halini Gösterdi!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye’de vatandaş ekonomi krizle, yüksek enflasyonla mücadele içindeyken elindeki ücretle ay sonunu getirmenin derdinde. Son zamanlarda temel geçim kaynaklarına zam üstüne zam gelmesi insanların belini büküyor. Resmi verilerde yer alan rakamlar gerçeği gözler önüne seriyor. Hal böyle olunca vatandaş çareyi sosyal yardımlarda buluyor.

Resmi veriler söz konusuyken Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) en son açıkladığı enflasyon oranı korkunç gerçeğini yansıttı. Yüzde 83,45’i gören enflasyon son 24 yılın en yüksek seviyesi olarak kayıtlara geçti.

Bununla birlikte Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (Türk-İş), Eylül ayına ilişkin açlık ve yoksulluk sınırı rakamları insanların nasıl bir geçim derdinde olduğunu gösterdi. Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı yani açlık sınırı Eylül’de 7.245,18 TL olurken, yoksulluk sınırı ise 23.599,93 liraya tırmandı.

Google Trend Verilerinde “Aile Destek Programı” En Çok Aratılan Başlıklardan Biri

BirGün gazetesinde yer alan Mustafa Kömüş’ün haberinde halkın bu durumunun internette yapılan arama verilerine yansıdığı açıklandı. Yoksullukla zamların arasında sıkışıp kalan vatandaşın “Sosyal yardıma nasıl ulaşabilirim?”, “Doğalgaz faturası desteği” gibi başlıkların arama motorlarında arattığı belirtildi. Özellikle son bir yılda bu aramaların artış gösterdiği kaydedildi.

Google Trend verilerine göre “Aile Destek Programı” en çok aratılan başlıklardan biri olduğu aktarıldı. Konuya ilişkin diğer aramalar şu şekilde açıklandı:

GCM Yatırım Banner

Geçen yıla göre “Sosyal yardım alanlara bayram parası 2022” başlığını aratanların sayısında yüzde 5 bin artış yaşandı.

“Aile sosyal yardım paraları ne zaman yatacak?” başlığını sorgulayan kişilerin 12 ay öncesine oranla 4 bin 800’lük yükseliş gösterdi.

“İBB’nin sosyal yardım başvurusunu” başlığını aratan kişilerde yüzde 5 bin artış kaydedildi.

“Fatura desteği” için yapılan başvurulardaki artış saptandı.

“Doğalgaz yardımı nasıl yapılır?” sorusuna yanıt arayanlar ile “Doğalgaz yardımı şartları”, “Doğalgaz yardımı ne zaman yatacak?” gibi başlığını aratanlardaki artış da yüzde 5 bin olarak belirlendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın