Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Google Verilerine Göre Bitcoin’e İlgi Azalmaya Devam Ediyor

Google Trends verilerine bakıldığında, perakende yatırımcıların Bitcoin’i daha az aradığı görülüyor. Detaylar geliyor…
Google Verilerine Göre Bitcoin’e İlgi Azalmaya Devam Ediyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Google Trends üzerinden derlenen verilere göre, Bitcoin’in geçen yıl 69.000 dolara kadar yükseldikten sonra, bu yıl 40.000 dolara kadar gerilemesi sonrasında, perakende yatırımcıların ilgisinde azalma kaydedildi.

Dünya çapında Bitcoin aramaları, bugün itibarıyla 2020 ortası seviyelere kadar geriledi. Bu geçen yıl Mayıs ayından bu yana önemli oranda bir düşüş olduğunu gösteriyor. Google Trends, kullanıcıların arama hacmini karşılaştırmasına olanak tanır.

Veri o terim için toplam arama sayısının azaldığını göstermemekle beraber, diğer aramalara kıyasla popülaritesinin azaldığı anlamına geliyor. Aşağı doğru giden bir çizgi, bir arama teriminin popülerliğinin diğer popüler terimlere göre düştüğünü gösterir.

BTC arama oranı
Kaynak: Google Trends

Veriler yapılan aramaların çoğunun Nijerya, El Salvador ve Avusturya’dan geldiğini gösteriyor. Bitcoin’e olan görünürdeki azalan ilgiye rağmen, bazı analistler, perakende kitlelerinin, merkezi olmayan finans (DeFi) tokenleri veya Solana ve Avalanche gibi katman 1 blok zincirleri gibi kripto alanındaki daha yeni sektörlere ve pazarlara yöneldiğini söylüyor.

KuCoin CEO’su Johnny Lyu, Bitcoin belirli zamanlarda yükselmesinin yanı sıra, altcoinlerin bazı kullanıcılar için daha cazip bir seçenek olabileceğini söylüyor. Lyu, Dogecoin ve Shiba Inu gibi memecoinlerin hızlı varlığının ve popülaritesinin, kullanıcıların dikkatini son birkaç yıla kıyasla yavaş yavaş Bitcoin’den kaydırdığını kaydetti.

GCM Yatırım Banner

EVODeFi’nin genel müdürü Egor Volotkovich ise, “DeFi, NFT ve blockchain oyunları, şu anda tüm yatırımcıları cezbeden ilgi alanları” diye konuştu. Volotkovich, perakende yatırımcıların ekosisteminin sunduğu bu diğer yenilikleri keşfetmekle daha fazla ilgilendiğini söyledi.

BTC gün içi grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Kripto borsası Matrix’in başkanı Vasja Zupan ise arama verilerinin kurumsal yatırımcıların ilgisini temsil etmediğini savunuyor. Google Trends’in kurumsal ve profesyonel ilgiyi yansıtmadığını belirten Zupan, “Bitcoin olgunlaşmasıyla, boğa döngüleri haricinde, daha az perakende etkisi göreceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Geride bıraktığımız dönemde Tesla ve MicroStrategy gibi pek çok dev firmalar milyarlarca dolar değerinde Bitcoin alımı gerçekleştirmişti. Bitcoin küresel piyasaların son işlem günü kayıplarını artırıyor. Kripto para birimi günlük kayıplarını yüzde 2’ye taşıyarak, 39.800 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın