Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Google O Ülkenin Radarına Takıldı: 32 Milyon Dolarlık Ceza Kesildi

Teknoloji dünyasında başat konumda olan Google, rekabet alanındaki ezici gücüyle şimşekleri üzerine çekmeye devam ediyor. Son gelişmelere göre teknoloji devine para cezası kesildi.
Google O Ülkenin Radarına Takıldı: 32 Milyon Dolarlık Ceza Kesildi
HABER GİRİŞ

Sosyal ağlarda öne çıkan çok uluslu Amerikan teknoloji şirketi Google, ceza haberleriyle gündemde yerini almaya devam ediyor. Türkiye’de iki ay önce Rekabet Kurumu tarafından başlatılan soruşturmada adı geçen teknoloji devi, bu kez Güney Kore’de mercek altına alındı.

Güney Kore, aplikasyonlardaki ağırlığı nedeniyle Google için para cezası kararı aldı. Güney Kore Adil Ticaret Komisyonu, Google’ın mobil uygulamalardaki etkinliğini kullanarak yerel rakibini sıkıştırdığı tespitinde bulunarak 32 milyon dolarlık cezaya onay verdi.

Komisyonundan yapılan açıklamada, para cezasına çarptırılan Google’ın hatalı eylemi bildirildi. Bazı küçük Çinli oyun şirketleri de dahil olmak üzere Google’ın firmalardan yeni oyunlarını ve desteklerini, android işletim sistemi için geliştirdiği elektronik medya dağıtım uygulaması olan Google Play Store’a özel olarak yayımlamalarını talep ettiği belirtildi.

Komisyon’un Tekel Karşıtı Bürosu Genel Direktörü Yu Seong Wook, konuya ilişkin tespitinde, “Google’ın niyeti, güçlü bir rakip olarak gördüğü One Store’u pazarın dışına çıkarmaktı” diye ifadede bulundu.

Güney Kore’deki mobil uygulama pazarının yarısından fazlasını tekeline almış konumda olan Google tarafında ise söz konusu iddialar kabul görmedi.

GCM Yatırım Banner

Google’dan yapılan açıklamada, “Açık platformlar, geliştiricilere kendi uygulamalarını nasıl dağıtacaklarına dair bir kontrol veriyor. Google ise bu geliştiricilerin başarısı için önemli miktarda yatırım yapıyor. Bu nedenle Ticaret Komisyonu’nun vardığı sonucu kabul etmiyoruz” denildi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.