Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rekabet Kurumu’ndan Google’a Soruşturma

Rekabet Kurumu, bugün yaptığı yazılı açıklamada hakim durumu kötüye kullanma gerekçesiyle Google'a soruşturma başlattığını duyurdu. Detaylar haberde...
Rekabet Kurumu’ndan Google’a Soruşturma
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rekabet Kurumu tarafından bugün yapılan yazılı açıklamada Alphabet Inc., Google LLC, Google International LLC, Google Ireland Limited ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti hakkında soruşturma açıldığını duyurdu.

Rekabet Kurumu tarafından yapılan açıklamada söz konusu şirket tarafından oluşan ekonomik bütünlüğün genel arama hizmetleri pazarındaki hakim durumunu kötüye kullanmak suretiyle 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediğinin tespiti amacıyla yürütülen ön araştırmanın Rekabet Kurulunca karara bağlandığı belirtildi.

Bulgular Yeterli Bulundu

Söz konusu duyuruda şu ifadeler kullanıldı:

“Ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 12.01.2023 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak; Alphabet Inc., Google LLC, Google International LLC, Google Ireland Limited ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.den oluşan ekonomik bütünlük hakkında soruşturma açılmasına, 23-03/27-M sayı ile karar vermiştir.”

Ayrıca Rekabet Kurulu tarafından alınan soruşturma kararlarının, haklı soruşturma açılan teşebbüs ya da teşebbüs birliklerine kararı tebliğ edilmesini takiben kamuoyunun bilgisine sunulduğu ifade edildi. Yapılan bu açıklamaların, hakkında soruşturma açılan teşebbüslerin 4054 sayılı Kanun’u ihlal ettikleri, Kanun kapsamında ceza yaptırımı ile karşı karşıya kaldıkları veya kalacakları şeklinde yorumlanamayacağı belirtildi.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.